Mətbuat şərhi 28 may 2025
İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarelladan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə
İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarelladan
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə
Ölkənizin milli bayramı – Müstəqillik Günü münasibətilə Sizə təbriklərimi, dost Azərbaycan xalqına firavan gələcəklə bağlı ən xoş arzularımı çatdırmaqdan məmnunluq duyuram.
Xalqlarımız arasında mövcud olan ənənəvi dostluq münasibətləri əməkdaşlığımızın möhkəm təməlini təşkil edir. Son illərdə əlaqələrin getdikcə intensivləşməsi, xüsusilə də ötən ilin sentyabr ayında Sizin Romaya etdiyiniz dəyərli səfər münasibətlərimizin gələcəyinə inamla baxmağa imkan verir. Bu isə ortaq maraq doğuran bir çox sahələrdə strateji tərəfdaşlığın daha da inkişafı üçün ideal zəmin yaradır.
Daimi dialoq və qarşılıqlı anlayış həm ikitərəfli səviyyədə, həm də Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasındakı münasibətlər kontekstində İtaliya tərəfindən ardıcıl olaraq təşviq olunan vasitələrdir. Məqsədimiz bugünkü mürəkkəb beynəlxalq şəraitdə yaxşı qonşuluq əlaqələrini, regional sabitliyi və ümumi inkişafı dəstəkləməkdir.
Cənab Prezident, bu əlamətdar gün münasibətilə İtaliya Respublikası adından və şəxsən öz adımdan Sizə və bütün Azərbaycan xalqına ən səmimi təbriklərimi çatdırıram.

To His Excellency Mr. Ilham Aliyev President of the Republic of Azerbaijan From the President of the Republic of Italy, Sergio Mattarella
To His Excellency Mr. Ilham Aliyev
From the President of the Republic of Italy, Sergio Mattarella
Your Excellency,
On the celebration of your country’s National Day – Independence Day, I am pleased to offer my heartfelt congratulations to you and convey my sincere wishes for a flourishing future to the affable people of Azerbaijan.
The traditional cordial relations between our establish form a solid foundation for our cooperation. In recent years, the increasingly intensive development of our bilateral ties, particularly your significant trip to Rome in September of the previous year, enables us to view with assurance toward the future of our relations. This, consequently, fosters an ideal atmosphere for the ongoing development of our strategic collaboration in numerous fields of common interest.
Permanent dialogue and mutual understanding are crucial strategies consistently promoted by Italy, both at the bilateral level and in the context of cooperation between Azerbaijan and the European Union. Our objective is to promote amicable relations, regional peace, and overall advancement in present challenging international environment.
Mr. President, on this pivotal day, on behalf of the Republic of Italy and in my own name, I convey my most sincere congratulations to you and to the entire people of Azerbaijan.