Mətbuat şərhi 16 aprel 2017
Müqəddəs Pasxa bayramı münasibətilə Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın pravoslav xristian icmasına bayram təbriki
Hörmətli həmvətənlər!
Sizi müqəddəs Pasxa bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edir, hər birinizə cansağlığı, xoşbəxtlik arzulayıram!
Yüz illər boyu Azərbaycanda yaşayan müxtəlif xalqlar arasında ənənəvi dostluq və qardaşlıq münasibətləri mövcud olmuş, ayrı-ayrı dinlər və etiqadlar qarşılıqlı hörmət və etimad şəraitində fəaliyyət göstərmişdir. Bu gün ölkəmiz dünyada nümunəvi tolerantlıq və multikulturalizm məkanı kimi tanınır. Biz bunu milli dövlətçiliyimizin böyük uğuru kimi qiymətləndirir, tarixi-mənəvi irsin və etnik-mədəni müxtəlifliyin qorunmasını, multikultural ənənələrə söykənən ictimai münasibətlərin təbliğini və təşviq edilməsini fəaliyyətimizin başlıca istiqamətlərindən biri hesab edirik.
Təsadüfi deyildir ki, bütün bəşəriyyət üçün xüsusi aktuallıq kəsb edən sivilizasiyalararası və dinlərarası dialoq problemlərinə həsr edilmiş mötəbər beynəlxalq tədbirlərin son illər bizim ölkəmizdə keçirilməsi artıq ənənə halını almışdır. Müasir mərhələdə milli azlıqların dil və mədəniyyətinin inkişafı, etnik-dini müxtəlifliyin, tarixi-mənəvi irsin qorunub saxlanması Azərbaycan dövlətinin xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığı məsələlərdəndir və biz bu sahədə səylərimizi gələcəkdə də davam etdirəcəyik.
Azərbaycan tarixən olduğu kimi, bu gün də dilindən, dinindən, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, burada yaşayan hər kəs üçün doğma vətəndir. Ümidvaram ki, xristian həmvətənlərimiz müstəqil Azərbaycan Respublikasının qarşısında duran mühüm vəzifələrin yerinə yetirilməsi, cəmiyyətdə vətəndaş həmrəyliyinin, ictimai-siyasi sabitliyin bərqərar olunması yolunda bundan sonra da əllərindən gələni əsirgəməyəcək, xalqımızın xoşbəxt gələcəyi naminə öz səylərini daha da artıracaqlar.
Yeniliyin, əmin-amanlığın, həmrəylik və mərhəmət duyğularının rəmzi olan Pasxa bayramı hər il Azərbaycanda təntənə ilə qeyd edilir. Bu əziz gündə sizə xoş bayram ovqatı, ailələrinizə sevinc və rifah arzulayıram.

Press release 16 April 2017
Greeting message of President Ilham Aliyev to Orthodox Christian community of Azerbaijan on the occasion of Holy Easter
Dear fellow countrymen,
I extend my heartfelt congratulations to you on a blessed occasion of Holy Easter and wish each of you the best of health and happiness.
Different peoples living in Azerbaijan have enjoyed friendly and brotherly ties, and various religions have coexisted here in an atmosphere of mutual respect and trust for centuries. Azerbaijan is today recognized throughout the world as a space of tolerance and multiculturalism. We consider this as a great success of our national statehood, and preserving historical and spiritual legacy and ethnic and cultural diversity, promoting and encouraging public relations based on traditions of multiculturalism are key priorities of our activity.
It is not a coincidence that it has become a tradition for Azerbaijan in recent years to host prestigious international events addressing universally important problems of inter-civilizational and inter-faith dialogue. Developing language and culture of national minorities, preserving ethnic and religious diversity and historic and cultural legacy are one of the issues that the Azerbaijani government pays special attention to, and we will continue our efforts in this area.
Azerbaijan, as historically, is the homeland for everyone who lives here regardless of their language, religion and ethnic identity. It is my hope that our Christian fellow countrymen will continue to do their utmost to fulfill important tasks faced by the Republic of Azerbaijan, establish civil solidarity and public and political stability, and increase efforts to ensure a happy future for our people.
The embodiment of peace, solidarity and compassion, Easter is solemnly celebrated in Azerbaijan every year. On this blessed day I wish you festive mood, and your families joy and prosperity.