Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Maltanın xarici işlər naziri Corc Vella ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malta Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Maltanın xarici işlər naziri Corc Vella ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Corc Vella 2016-cı ilin aprel ayında ölkəmizə etdiyi səfərini və səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə görüşünü məmnunluqla xatırladaraq, ölkəmizlə bağlı müsbət təəssüratlarını bölüşdü.
İki ölkə arasında münasibətlərin və siyasi dialoqun mövcud səviyyəsinin məmnunluq ifadə edilərək, ikitərəfli münasibətlərin inkişafi baxımından son dövrlər həyata keçirilmiş yüksək səviyyəli səfərlərin əhəmiyyəti qeyd edildi.
Enerji sektorunda səmərəli əməkdaşlığın mövcudluğu, eləcə də iqtisadiyyatın digər sahələri, turizm, sərmayə qoyuluşu, nəqliyyat sahələri üzrə əlaqələrin inkişafı üçün geniş imkanların olduğu qeyd olundu.
Azərbaycan və Malta arasında münasibətlərin daha da irəlilədilməsi baxımından ikitətərəfli hüquqi-normativ bazanın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edildi, xüsusilə də iqtisadiyyat, mədəniyyət və təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafı üçün müvafiq sənədlərin imzalanmasının vacibliyi vurğulandı.
Görüşdə həmçinin terrorçuluq, həll edilməmiş münaqişələrin beynəlxalq sülh, sabitlik və təhlükəsizliyə təhdid olduğu qeyd edildi. Bu xüsusda, nazir E.Məmmədyarov həmkarına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə aparılan danışıqlar prosesinin cari durumu, o cümlədən Azərbaycanın mövqeyi haqqında ətraflı məlumat verdi.
Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığı, Maltanın hazırda Avropa İttifaqına sədrliyinin bu əməkdaşlığa verə biləcəyi töfhələr haqqında fikir mübadiləsi aparıldı. Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında strateji tərəfdaşlığa dair sazişin imzalanmasına Malta tərəfindən dəstək ifadə edilərək, Azərbaycanın Avropa üçün enerji, eləcə də nəqliyyat baxımından əhəmiyyəti vurğulandı və bu sahədə müvafiq layihələr haqqında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with George Vella, Foreign Minister of the Republic of Malta
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with George Vella, Foreign Minister of Malta within the frameworks of his official visit to this country.
Gladly recalling his visit to Azerbaijan and the meeting with H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic Azerbaijan Minister Vella shared his positive impressions on our country.
Ministers expressed satisfaction on the current level of relationship and political dialogue between our countries and mentioned the importance of recently-paid mutual high level visits in development of bilateral ties.
It was also noted that the relationship in the field of energy remains mutually beneficial and there is a wide range of areas, namely tourism, investment, transport, with full of potential for economic cooperation.
Enhancement of legal-treaty base and signing of certain documents were emphasized critically important with regard to further advancing of relations, especially in the fields of economy, culture and education.
Ministers noted that terrorism and unresolved conflicts remain the main threat to the international peace, stability and security. In this regard, E.Mammadyarov briefed his counterpart about the current status of negotiations on Armenia-Azerbaijan conflict, as well as stance of Azerbaijan on this matter.
Azerbaijan-European Union relations and the contribution of Maltese Presidency to this process were also discussed at the meeting. Minister G.Vella expressed support by the Republic of Malta on signing of Strategic Partnership Agreement between Azerbaijan and European Union and talked about Azerbaijan’s importance for Europe in the fields of energy and transport. Ministers exchanged views on current projects in those fields.
At the end of the meeting, E.Mammadyarov put remarks to the Guest Book of Ministry of Foreign Affairs of Malta.