Mətbuat şərhi 14 iyul 2020
AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq Naziri Luici Di Maio ilə telefon danışığına dair məlumatı
Bu ilin 14 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq Naziri Luici Di Maio arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan və Ermənistan dövlət sərhədində hərbi təxribatının qarşısının alınması, bölgədə davam edən gərgin vəziyyət barədə məlumat verib. O, bölgədəki gərginliyin səbəbinin Ermənistanın təcavüzkar siyasəti olduğunu qeyd edib və işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf 7 rayonundan çıxarılmasının zəruri olduğunu vurğulayıb.
Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistanın son hərbi təxribatı da daxil olmaqla, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı İtaliyanın sərgilədiyi mövqeyə, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyini və beynəlxalq tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını hər zaman vurğuladığına görə təşəkkürünü ifadə edib.
Söhbət əsnasında nazirlər iki ölkə arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İtaliyaya həyata keçirilən dövlət səfərini iki ölkə arasında siyasi dialoqun və hərtərəfli əməkdaşlığın yüksək səviyyəsinin göstəricisi kimi qiymətləndiriblər.
Nazirlər “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyənnamə” ilə tərəflərin bu strateji tərəfdaşlığı çoxölçülü, hərtərəfli formada siyasi, iqtisadi-ticarət, enerji, mədəniyyət, elm-təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığı daha da gücləndirmək istəklərini ortaya qoyduqlarını qeyd etiblər.
Tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında iqtisadi sahədə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətini müzakirə ediblər.
Cənubi Qaz Dəhlizinin müəyyən edilmiş qrafik üzrə fəaliyyəti, eləcə də Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında münasibətləri nazirlər tərəfindən müzakirə edilib.
Nazir Elmar Məmmədyarov pandemiya ilə bağlı vəziyyət normallaşdıqdan sonra italiyalı həmkarını Bakıya səfər etməyə dəvət edib.

Press release 14 July 2020
Information of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Foreign Minister Elmar Mammadyarov and the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, Luigi Di Maio
On 14 July, 2020, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy, Luigi Di Maio.
Minister Elmar Mammadyarov briefed his counterpart on the prevention of the military provocation by the Armenian armed forces on the Azerbaijani-Armenian border and the ongoing tense situation in the region. Minister Elmar Mammadyarov noted that all responsibility for the increased tension in the region falls on the aggressive policy of Armenia and stressed the importance of withdrawal of the occupying forces from Nagorno-Karabakh region and 7 surrounding districts of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov expressed gratitude to Italy for a fair position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict, including the recent military provocation of Armenia, for its support of Azerbaijan's territorial integrity and the inviolability of its internationally recognized borders.
During the conversation, the Ministers exchanged views on various aspects of the existing strategic partnership between the two countries. The Ministers praised the state visit of President Ilham Aliyev to Italy as an indicator of the high level of political dialogue and comprehensive cooperation between the two countries.
The Ministers underlined that with the “Joint Declaration on Strengthening Multidimensional Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic” the sides expressed their desire to further strengthen this strategic partnership in a multidimensional, comprehensive form in political, economic, trade, energy, cultural, scientific, educational and other fields.
The sides also discussed the activities of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic to further deepen economic cooperation between the two countries.
The Ministers discussed the realization of the Southern Gas Corridor according to the schedule, as well as the relations between Azerbaijan and the European Union.
Minister Elmar Mammadyarov invited his Italian counterpart to pay a visit to Baku after normalization of the pandemic situation.