Mətbuat şərhi 28 iyun 2016
Azərbaycanla BMT-nin Kənd Təsərrüfatının İnkişafı üzrə Beynəlxalq Fondu arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunmuşdur
27 iyun 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Roma şəhərində yerləşən agentlikləri yanında daimi nümayəndəsi Məmməd Əhmədzadə BMT-nin Kənd Təsərrüfatının İnkişafı üzrə Beynəlxalq Fondunun (IFAD) prezidenti Kanayo Nvanze ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Azərbaycan Hökuməti ilə IFAD arasında mövcud əlaqələr, bu xüsusda həyata keçirilən layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan diplomatı ölkəmizin iqtisadi potensialı, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində və qeyri-neft ixracının artırılmasında kənd təsərrüfatı sektorunun prioritet olması, kənd təsərrüfatı sahəsində əldə edilmiş nailiyyətlər və bu xüsusda beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışmışdır.
IFAD prezidenti 2010-cu ildə İslam İnkişaf Bankının Rəhbər Şurasının iclasında iştirak ilə əlaqədar Azərbaycana etdiyi səfərini məmnunluqla xatırlamış və ölkəmizlə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşmüşdür. O, Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində kənd təsərrüfatına verilən diqqəti təqdir etmiş və rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycanla əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu demişdir.

Press release 28 June 2016
Cooperation issues were discussed between Azerbaijan and International Fund for Agricultural Development
Ambassador Mammad Ahmadzada, Permanent Representative of the Republic of Azerbaijan to the UN Agencies in Rome met with Kanayo Nwanze, President of the International Fund for Agricultural Development (IFAD) on 27 June 2016.
An exchange of views was held during the meeting on the current relations between the Government of Azerbaijan and IFAD and the projects implemented in this framework.
Azerbaijani diplomat spoke about the economic potential of the country, the priority role of agricultural sector in diversification of the economy and in increasing non-oil exports, as well as the achievements in the field of agriculture and stressed the importance of international cooperation in this regard.
IFAD President recalled with contentment his visit to Azerbaijan to attend the Governing Council of the Islamic Development Bank in 2010, and shared his impressions about our country. He appreciated the attention being paid to agriculture in Azerbaijan to ensure sustainable economic growth and stated the interest of the Fund in further expanding cooperation with Azerbaijan.