Mətbuat şərhi 02 may 2016
“Ərazi bütövlüyü hər bir ölkə üçün əsas prinsipdir. Bizim ərazi bütövlüyümüz toxunulmazdır, bərpa olunmalıdır, bərpa ediləcək. Yaxşı olardı ki, bu, danışıqlar yolu ilə olsun. Biz buna çalışırıq. Hesab edirəm ki, danışıqlar masasında bizim mövqeyimiz indi daha da möhkəmdir. Bu gözəl vəziyyəti yaradan şanlı Ordumuza eşq olsun! Ordumuzun sizin kimi əsgərləri var, öz yerindən tərpənmirlər. Baxmayaraq ki, başınızın üstündən mərmilər uçur, evlər dağılır, insanlar həlak olur, yaralanır, siz burada durmusunuz, möhkəm də duracaqsınız”.
APA-nın məlumatına görə, bunu Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Ağdamrayonunun təmas xəttində yerləşən Mahrızlı kəndində yerli əhali ilə görüşü zamanı deyib.
“Mən gəlmişəm ki, bu ağır günlərdə sizinlə bərabər olum, sizə öz dəstəyimi, hörmətimi, məhəbbətimi ifadə edim. Bilirsiniz ki, aprel ayının əvvəlində Ermənistanın silahlı təxribatı nəticəsində bizim mövqelərimizə hücum çəkildi, biz şəhid verdik, o cümlədən mülki əhali arasında həlak olanlar olub. Ermənistan görəndə ki, təmas xəttində, döyüşdə məğlub olur, bax, bu çirkin əməllərə əl atır. Yenə də mülki əhalini hədəfə götürür, necə ki 1990-cı illərin əvvəllərində. O vaxt da mülki əhali ilə müharibə aparırdı. Əliyalın əhali ilə müharibə aparmaq böyük hərbi cinayətdir. Ancaq Azərbaycan Ordusu onlara layiqli cavab verdi, yerinə oturtdu. Təmas xəttində tam üstünlük əldə etmişik. Bu gün hərbi hissədə olarkən hərbçilər mənə bir daha məruzə etdilər. Gedən döyüşlərlə, indiki vəziyyətlə bağlı, əlbəttə ki, məlumatım var. Qəhrəman Azərbaycan Ordusu bir daha öz gücünü göstərdi. Mən dəfələrlə demişəm, bu gün də demək istəyirəm ki, Azərbaycan Ordusu dünya miqyasında güclü ordular sırasındadır, Vətəni ləyaqətlə qoruyur, düşmənə layiqli cavab verir. Əgər bir daha bizə qarşı təxribat, o cümlədən silahlı təxribat törədilərsə, yenə də Azərbaycan Ordusu öz sözünü deyəcək”, - deyə o vurğulayıb.
Azərbaycan prezidenti qeyd edib ki, burada dağılmış evlər erməni faşizminin təzahürüdür: “Görün, bu evləri nə günə qoyublar. Orada yaşayanlar, onlar necə olacaqlar? Onlara əlbəttə ki, Azərbaycan dövləti öz dəstəyini göstərəcək. İndi komissiya işləyir, aktlaşma gedir. Bütün dəymiş ziyan qeydə alınır və Azərbaycan dövləti bu evlərin bərpası, tamamilə dağılmış evlərin tikintisi üçün vəsait ayıracaq. Mən onu təşkil edəcəyəm, siz narahat olmayın, bütün dəymiş ziyana kompensasiya veriləcək və dağılmış evlər bərpa olunacaq, yenidən tikiləcək. Tərtər və Ağdam rayonlarında 500-dən çox evə ziyan dəyib, 100-dən çox ev tamamilə dağıdılıb. Budur, erməni faşizminin eybəcər sifəti. Azərbaycan Ordusu heç vaxt mülki əhaliyə qarşı müharibə aparmamışdır, aparmır və aparmayacaq. Ancaq Ermənistan, görün hansı çirkin işlərlə məşğuldur.
Bu yaxınlarda buraya bir qrup xarici jurnalist ezam olunub. Onlar bütün bu dağıntıları gördülər, çəkdilər, lentə aldılar. Bu, sənəddir və bu sənəd əsasında biz hüquqi müstəvidə öz addımlarımızı atacağıq. Azərbaycan Ordusu Azərbaycanı, Azərbaycan vətəndaşlarını qoruyur. Siz, düşmənlə üz-üzə yerləşən kəndlərdə yaşayan insanlar böyük cəsarət nümayiş etdirirsiniz. Sizin yaşamağınız, fəaliyyətiniz, öz torpağınıza bağlılığınız hər bir vətəndaş üçün bir nümunə olmalıdır. Düşməndən qorxmadan burada öz torpağınızda yaşayın. Biz öz torpağımızda yaşayırıq. Bizim başqa ölkələrin torpağında gözümüz yoxdur, heç vaxt torpaq iddiasında olmamışıq. Ancaq imkan verə bilmərik ki, bizim torpaqlarımız işğal altında qalsın”.
Dövlət başçısı işğala son qoyulacağına, Ağdam və digər rayonların tamamilə azad olunacağına əminliyini ifadə edib: “Çünki bu gün Azərbaycan həm siyasi, həm iqtisadi, həm də hərbi sahələrdə tam üstünlük əldə edib. Aprelin əvvəlində Ermənistan tərəfindən bizə qarşı törədilən silahlı təxribatın qarşısını alan Azərbaycan Ordusu bir daha gücünü göstərdi. Düşmən layiqli cavabını aldı və əminəm ki, bundan sonra özü üçün lazımi nəticələr çıxaracaq. Biz indi güclü mövqedəyik. Bizim işimiz haqq işidir. Beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsipləri bizim mövqeyimizi dəstəkləyir. Artıq bütün dünya bilir ki, bizim torpaqlarımız işğal altındadır. Əgər müstəqilliyimizin ilk illərində erməni lobbisi və satılmış ermənipərəst dünya siyasətçiləri tərəfindən münaqişə ilə bağlı təhrif olunmuş fikir var idisə, bu, artıq yoxdur. Artıq hamı bilir, sənədlər var, sübutlar var. Biz siyasi və diplomatik sahələrdə böyük iş aparmışıq, beynəlxalq təşkilatları, dünya ictimaiyyətini məlumatlandırmışıq. İndi hamı bilir ki, Azərbaycan torpaqları işğal edilib. Artıq bu məsələ ilə məşğul olan vasitəçilər də deyirlər ki, bu vəziyyət dözülməzdir. Biz bunu iyirmi ildən çoxdur ki, deyirik. Vəziyyət dəyişib. Təmas xətti artıq əvvəlki təmas xətti deyil. Bunu hamı bilir”.

Press release 02 May 2016
Territorial integrity is a basic principle for each country. Our territorial integrity is inviolable, must and will be restored. It would be better to restore it through negotiations. I think our position at the negotiating table is more robust now. Glory to the Azerbaijani Army creating such a wonderful situation! Our army has soldiers like you.  Although missiles are flying over your heads, homes are destroyed, people are being killed and injured, but you are standing here, and will stand firm further.
Azerbaijan's President Ilham Aliyev made the remarks during the meeting with the locals in Mahrizli village of Azerbaijan's Aghdam district, APAreports.
“I have come to be with you in these hard days, and express my support, respect and love for you. As you know, in early April, our positions came under attack as a result of Armenia's armed provocation, and we lost servicemen and civilians as well. Armenia resorts to such dirty acts as it suffers a defeat in the battle on the contact line. It targets civilians as in the early 1990s. It waged war against civilian population at that time too. Waging war against unarmed population is a great military crime. However, the Azerbaijani Army gave them a deserved response, and pushed them back. We have completely gained advantage on the contact line. Servicemen reported to me during my visits to military units today. I am, of course, informed about the ongoing battles and the current situation. Heroic Azerbaijani Army once again showed its power.  I have repeatedly said and want to reiterate that the Azerbaijani army is one of the strongest armies in the world, protecting the homeland with dignity, and giving the enemy a deserved response. If any further armed provocation is committed against us, the Azerbaijani Army will have its say”, the president stressed.
The Azerbaijani president noted that the destroyed houses are an example of Armenian fascism.
“Look what they have done to the houses. What are the occupants of these houses going to do? They will, of course, be given support by the Azerbaijani state. The commission is operating now, taking a record of all the damage caused. And the Azerbaijani state will allocate funds for the reconstruction of these houses and construction of completely ruined ones. I will take care of this issue. Rest assured. All the damage caused will be compensated and ruined houses will be reconstructed or new ones will be built. More than 500 houses are damaged in the Terter and Aghdamdistricts. More than 100 houses are completely destroyed. That’s the ugly face of Armenian fascism. The Azerbaijani Army has never fought civilian population and never will. But look what ugly acts Armenia’s doing. A group of foreign correspondents were sent here recently. They saw and photographed all the destruction here. This is a document, based on which we will take legal steps. The Azerbaijani Army protects Azerbaijan and Azerbaijani citizens. Living in villages close to the enemy, you are showing great courage. Your living, your activities and loyalty to the motherland must be an example to every citizen. Continue living here in your own land, with no fear of the enemy. We live in our land and we have no eye on the lands of other countries. We have never made a territorial claim. But we cannot allow our lands to remain under occupation,” said President Ilham Aliyev.
The head of state expressed his confidence in the end of occupation, liberation of Aghdam and other districts. “Today, Azerbaijan has gained the advantage in political, economic and military fields. The Azerbaijani army that prevented Armenia’s armed provocation in early April, once again showed its power. The Armenians got decent response and I am sure that they would produce necessary results for future. Now, we have a strong position. All norms and principles of the international law support Azerbaijan's just cause. Now the whole world knows that our lands are under occupation. Distorted opinions of the Armenian lobby and pro- Armenian politicians regarding the conflict in the first years of independence have been already eliminated. Now, there are documents and evidences. We have done a lot in political and diplomatic fields, informed international organizations and international community. Now, everyone knows that Azerbaijani lands were occupied. Now, the mediators dealing with the problem also say that this situation is unbearable. We have been repeating it for more than twenty years. The situation on the contact line of the troops has changed. Everyone is aware of it,” said the president.
Dealing with the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is the OSCEMinsk Group, which was created after the meeting of the OSCE Ministerial Council in Helsinki on 24 March 1992. The Group’s members include Azerbaijan, Armenia, Russia, the United States, France, Italy, Germany, Turkey, Belarus, Finland and Sweden.