Mətbuat şərhi 26 may 2016
Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə Genuya şəhərində yerləşən “Telenord” televiziya kanalının “Transport” verilişinə müsahibə vermişdir.
Müsahibədə Azərbaycanın nəqliyyat imkanları, Qədim İpək Yolu layihəsinin bərpası, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinə Azərbaycanın töhfələri, Azərbaycanda həyata keçirilən mühüm nəqliyyat və infrastruktur layihələri və Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı barədə məlumat verilmişdir. Bu layihələrin ölkəmizdə iqtisadiyyatın diversifikasiyasının dərinləşməsinə əsaslanan Azərbaycanın yeni iqtisadi modelinin tərkib hissəsi olması vurğulanmışdır.
Müsahibə səfir M.Əhmədzadənin İtaliyanın Liquriya regionunun paytaxtı Genuya şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində təşkil olunmuşdur. Səfər zamanı M.Əhmədzadə Liquriya regionunun prezidenti Covanni Toto, Genuya şəhərinin meri Marko Doriya və regionun işgüzar dairələri və mədəniyyət sahəsinin nümayəndələri ilə görüşlər keçirmişdir. Görüşlərdə Azərbaycan Respublikasının Genuya şəhərindəki fəxri konsulu xanım Marqarita Kosta iştirak etmişdir.

Press release 26 May 2016
Italian Telenord TV channel in Genoa has interviewed Azerbaijani Ambassador to the country Mammad Ahmadzade.
The program highlighted the transport opportunities of Azerbaijan, restoration of the ancient Silk Road project, Azerbaijan's contribution to the North-South transport corridor, important transport and infrastructure projects carried out in Azerbaijan and the Baku International Sea Trade Port. The Ambassador said these projects were part of a new economic model based on the diversification of Azerbaijan's economy.
The Ambassador was interviewed as part of his working visit to Genoa, the capital of Liguria region. During the visit the Azerbaijani Ambassador met with President of Liguria region Giovanni Toti, Mayor of Genoa Marco Doria, the region's business circles and culture figures.