Romada Ümumdünya Ərzaq Proqramının 2025-ci il üçün Birinci Müntəzəm Sessiyası keçirilib
18-21 fevral 2025-ci il tarixlərində Ümumdünya Ərzaq Proqramının (ÜƏP) Baş qərargahında Təşkilatın İcraiyyə Şurasının (İŞ) 2025-ci il üçün Birinci Müntəzəm Sessiyası keçirilmişdir. Azərbaycan sessiyada İtaliyadakı Səfirlik ilə təmsil olunmuşdur.
İcraçı direktor xanım MakKeyn açılış nitqi edərək, fevral ayında Yəməndə daha bir ÜƏP əməkdaşının qətlə yetirildiyini bildirmiş və həyatlarını itirən BMT işçilərinin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etmişdir.
S. MakKeyn keçən dövr rəzində ÜƏP-in gördüyü işlər barədə geniş məlumat vermişdir.
Daha sonra ÜƏP İŞ-nın üzv ölkələri və bir sıra müşahidəçilər milli bəyanatlarla çıxış etmiş, ÜƏP-nin fəaliyyətini təqdir etmiş, Livan, Qəzza, Konqo DR, Qana, Yəmən, Ukrayna kimi ölkələrdəki cari vəziyyətə diqqəti cəlb edərək, Proqramın fəaliyyətinin davam etdirilməsi üçün töhfələrin artırılmasının mühümlüyünə toxunmuşlar.

The First Regular Session of the World Food Programme Executive Board for 2025 held in Rome
From 18 to 21 February 2025, the First Regular Session for 2025 of the Executive Board (EB) of the World Food Programme (WFP) took place at the Organization’s Headquarters in Rome. Azerbaijan was represented at the session by its Embassy in Italy.
WFP Executive Director Ms. Cindy McCain delivered the opening address, noting that another WFP staff member had been killed in Yemen in February, and the session observed a one-minute silence in memory of all UN personnel who lost their lives.
Ms. McCain provided a comprehensive overview of the activities and achievements of WFP during the preceding period.
Subsequently, member countries of the WFP Executive Board, along with several observers, delivered national statements, commending the work of the Programme. They drew attention to the current humanitarian and food security situations in countries such as Lebanon, Gaza, the Democratic Republic of Congo, Ghana, Yemen, and Ukraine, emphasizing the importance of increasing contributions to ensure the continuation of WFP operations.