Mətbuat şərhi 13 yanvar 2026
Nazir Ceyhun Bayramovun İtaliya Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli ilə görüşüb
13 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İtaliya Respublikasının ölkəmizdə səfərdə olan xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli çərçivədə mövcud əməkdaşlıqdan məmmunluq ifadə olunub və iki ölkə arasında siyasi, təhlükəsizlik, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar, təhsil və digər sahələrdə çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin perspektivlərindən bəhs olunub. Xüsusilə, enerji və təhsil sahələrində birgə layihələrin, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Bu gün Bakıda keçirilmiş Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının uğurla tamamlandığı, əldə olunmuş razılıqların iki ölkə arasında münasibətlərə əlavə təkan verəcəyi vurğulanıb.
Tərəflər həmçinin Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın cari vəziyyəti, o cümlədən enerji və nəqliyyat layihələrində, alternativ enerji layihələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər beynəlxalq və regional məsələlər müzakirə olunub.
Eyni gündə, Azərbaycan və İtaliya XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Fariz Rzayev, İtaliya tərəfdən isə nazir müavini Edmondo Çirielli rəhbərlik edib.

Minister Jeyhun Bayramov met with Edmondo Cirielli, Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic
On January 13, 2026, a meeting was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Edmondo Cirielli, who was visiting our country.
The meeting expressed satisfaction with the existing cooperation between Azerbaijan and Italy within the bilateral framework and discussed the prospects for multidimensional strategic partnership relations between the two countries in political, security, economic, trade, energy, humanitarian, educational and other areas. In particular, the importance of joint projects in the fields of energy and education, and the activities of the Italy-Azerbaijan University was noted.
It was emphasized that the 6th meeting of the Intergovernmental Commission for Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Italy, held today in Baku, was successfully completed, and the agreements reached will give additional impetus to relations between the two countries.
The parties also exchanged views on the current state of cooperation between Azerbaijan and the European Union, including energy and transport projects, and alternative energy projects.
During the meeting, other international and regional issues of mutual interest were also discussed.
On the same day, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Italy. The consultations were chaired by Deputy Minister Fariz Rzayev on the Azerbaijani side and Deputy Minister Edmondo Cirielli on the Italian side.