Nazir Ceyhun Bayramov İtaliya Senatının sədri İqnasio La Russa ilə görüşüb
26 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində İtaliya Senatının sədri İqnasio La Russa ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan və İtaliya arasında strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş münasibətlərin dinamik şəkildə inkişaf etdiyini məmnunluqla qeyd ediblər. Son illər ərzində qarşılıqlı etimada, ümumi maraqlara və fəal siyasi dialoqa əsaslanan ikitərəfli əlaqələrin daha da dərinləşdiyi diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan-İtaliya əməkdaşlığının siyasi, müdafiə və təhlükəsizlik, iqtisadi və ticarət, enerji və bərpa olunan enerji, humanitar, turizm, mədəniyyət və təhsil sahələri də daxil olmaqla çoxşaxəli istiqamətlərdə inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
Görüşdə, İtaliya Prezidentinin Azərbaycan-İtaliya Universitetinin açılış mərasimində iştirakı, İtaliyanın Baş nazirinin ölkəmizdə COP-29 liderlər sammitinə qatılması, iki ölkə liderləri arasında yüksək səviyyəli təmasların münasibətlərə əlavə təkan verdiyi vurğulanıb.
Tərəflər parlamentlərarası əlaqələrin gücləndirilməsinin və davamlı siyasi dialoqun münasibətlərin gələcək inkişafı üçün həlledici əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər. Bu kontekstdə parlament diplomatiyasının iki ölkə arasında əməkdaşlığın institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsi, həmçinin regional və beynəlxalq parlament platformalarında qarşılıqlı dəstəyin artırılması baxımından əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunub.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə keçmiş Ermənistan–Azərbaycan münaqişəsindən irəli gələn postmünaqişə reallıqları, bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunması istiqamətində atılan addımlar, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya prosesləri və İtaliya şirkətlərinin bu prosesdə iştirakı barədə ətraflı məlumat verib.
Tərəflər həmçinin regional təhlükəsizlik mühiti, çoxtərəfli əməkdaşlıq formatları, beynəlxalq gündəlikdə duran məsələlər və qarşılıqlı maraq doğuran digər mövzular üzrə fikir mübadiləsi

Press release 26 November 2025
On 26 November 2025, within the framework of his official visit to the Republic of Italy, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Ignazio La Russa, President of the Italian Senate.
During the meeting, the parties expressed satisfaction with the dynamic development of relations between Azerbaijan and Italy, which have been elevated to the level of a strategic partnership. It was noted that in recent years bilateral relations based on mutual trust, shared interests, and active political dialogue have further deepened.
The sides expressed satisfaction with the development of Azerbaijan-Italy cooperation across multiple areas, including politics, defense and security, economy and trade, energy and renewable energy, humanitarian affairs, tourism, culture, and education.
During the meeting, it was emphasized that the participation of the President of Italy in the opening ceremony of the Italy-Azerbaijan University, the attendance of the Prime Minister of Italy at the COP29 Leaders’ Summit in Azerbaijan, as well as high-level contacts between the leaders of the two countries, have provided additional momentum to bilateral relations.
The parties underlined that strengthening interparliamentary relations and maintaining sustained political dialogueare of decisive importance for the future development of relations. In this context, the importance of parliamentary diplomacy was particularly highlighted in terms of reinforcing the institutional foundations of cooperation between the two countries and enhancing mutual support on regional and international parliamentary platforms.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the post-conflict realities stemming from the former Armenia-Azerbaijan conflict, the steps taken to ensure peace and stability in the region, including large-scale reconstruction, rehabilitation, and reintegration processes in the liberated territories, as well as the participation of Italian companies in these efforts.
The sides also exchanged views on the regional security environment, multilateral cooperation formats, issues on the international agenda, and other topics of mutual interest.