26 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlə naziri Ceyhun Bayramov İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində İtaliya Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Lorentso Fontana ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli, çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və İtaliya arasında mövcud çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında yüksək səviyyəli təmaslar, səfərlər və dialoqla yanaşı, parlament diplomatiyasının əhəmiyyətli rolunu qeyd ediblər.
Strateji tərəfdaşlığın əsas dayaqlarından biri kimi parlament diplomatiyasının, parlament sədrlərinin və nümayəndələrinin qarşılıqlı səfərlərinin vacibliyi qeyd olunub.
Azərbaycan ilə İtaliya arasında siyasi, iqtisadi, enerji, ticarət, nəqliyyat, kommunikasiya və humanitar sahələrdə uğurla davam etdirilən əməkdaşlığın təqdirəlayiq olduğu bildirilib. Enerji sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlıq, xüsusilə də Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı mühüm rol xüsusi qeyd olunub. Bununla yanaşı, ikitərəfli münasibətlərdə böyük əhəmiyyətə malik Azərbaycan-İtaliya Universitetinin təsis ediıməsinin strateji tərəfdaşlığa əlavə təkan verdiyi vurğulanıb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, tarixi Vaşinqton görüşünün nəticələri, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Görüş zamanı həmçinin, qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 26 November 2025
Minister Jeyhun Bayramov Meets with the President of the Italian Chamber of Deputies Lorenzo Fontana
On 26 November 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Lorenzo Fontana, President of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament, during his official visit to Italy.
During the meeting, the parties discussed bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Italy, as well as the post-conflict situation in the region.
The sides emphasized the importance of high-level contacts, visits, and dialogue, as well as parliamentary diplomacy in developing the existing multidimensional strategic partnership between Azerbaijan and Italy. The importance of parliamentary diplomacy, including mutual visits of parliamentary speakers and representatives, was highlighted as one of the key pillars of strategic partnership.
It was noted with appreciation that cooperation between Azerbaijan and Italy in political, economic, energy, trade, transport, communications, and humanitarian spheres continue successfully. Long-term collaboration in the energy sector, particularly Azerbaijan’s significant role in Europe’s energy security, was specifically highlighted. Additionally, the establishment of the Italy-Azerbaijan University was recognized as an important boost to bilateral strategic partnership.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the Armenia-Azerbaijan conflict, the post-conflict situation in the region, the outcomes of the historic Washington meeting, and the large-scale reconstruction and development work in the liberated territories.