Mətbuat şərhi 17 may 2025
İtaliyanın paytaxtı Romada keçirilən Beynəlxalq Muzeylər Gecəsi (Notte dei Musei 2025) çərçivəsində Azərbaycan musiqisi təqdim olunub.
Ölkəmizin İtaliyadakı səfirliyinin tabeliyindəki Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi ilə Romanın mərkəzindəki “Sala Santa Rita” salonunda keçirilən proqramda mərkəzin direktor müavini Gülnar Tağızadə musiqiçiləri təqdim edib. Daha sonra Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov çıxış edərək tədbirin Roma bələdiyyəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Muzeylər gecəsi 2025” çərçivəsində təşkil edildiyini, milli musiqi irsimizin özünəməxsus olduğunu, konsert proqramının qonaqların zövqünü oxşayacağına əminliyini bildirib.
“Azərbaycan tarının sehrli gecəsi” adlı ikihissəli proqramda tanınmış musiqiçilər – Şəhriyar İmanov (tar), Şükür Əliyev (zərb) və İlqar Əliyev (klaviş) çıxış edərək milli musiqimizin ənənəvi və müasir çalarlarını bir araya gətirib, dünya musiqisindən də parçalar ifa ediblər. Konsert proqramı paytaxt sakinləri və qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Xatırladaq ki, ölkəmiz artıq üçüncü ildir ənənəvi keçirilən “Muzeylər gecəsi”nə qatılır. Romada isə 15-ci dəfə təşkil olunan bu tədbirlər silsiləsinin məqsədi sənət və mədəniyyəti birləşdirərək şəhər sakinləri üçün mədəni irsin fərqli tanıtımını təmin etməkdir.

Press release 17 May 2025
Azerbaijani music was played at the International Museum Night (Notte dei Musei 2025) in Rome, Italy.
The ceremony was arranged with the assistance of the Cultural Center of the Embassy of Azerbaijan in Italy and was conducted in the “Sala Santa Rita” hall in the heart of Rome, where the deputy director of the Cultural Center, Gulnar Taghizada, made the musicians' presentation. Then, the Azerbaijan Ambassador to Italy Rashad Aslanov delivered a speech, mentioning that the event was being held with the endorsement of the "Museum Night 2025" of the Rome Municipality. He emphasized the distinctiveness of Azerbaijan's national musical culture and was sure the concert program would be of interest to the guests.
During the two-series “The Magical Night of the Azerbaijani Tar” program, famous world musicians Shahriyar Imanov (tar), Shukur Aliyev (drums), and Ilgar Aliyev (piano) performed, blending national music's traditional and modern shades and performing pieces by world music. The concert program was greeted with interest among the residents and visitors of the capital.
It is worth noting that our nation has been taking part in the traditional “Museum Night” for the third year in a row. In Rome, the series of events, which took place for the 15th time, tends to bring together art and culture, providing citizens with an extraordinary opportunity to experience cultural heritage.