Azərbaycanın arxeoloji və mədəni turizm imkanları İtaliyada tanıdılıb
İtaliyanın Florensiya şəhərində keçirilən “TourismA” beynəlxalq sərgisində Azərbaycanın arxeoloji və mədəni turizm imkanları tanıdılıb.
2025-ci ilin fevralın 21-23-də keçirilən sərgidə Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində ölkəmizin qədim tarixi və arxeoloji abidələri barədə təqdimatlar edilib, ziyarətçilərə beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları və arxeoloji irsin turizm məhsulu kimi inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verilib. Təqdimatlarda, həmçinin tanınmış italyan arxeoloqu Nikola Laneri Azərbaycanın ən qədim arxeoloji abidələrindən olan “Tava Təpə” yaşayış məskəninin tarixi əhəmiyyətindən bəhs edib.
Sərgi çərçivəsində Dövlət Turizm Agentliyi arxeoloji irsin turizmə cəlbediciliyini artırmaq və bu sahədə yeni turizm marşrutları formalaşdırmaq məqsədilə bir sıra B2B görüşlər keçirilib, turizm şirkətləri, arxeoloji turlar üzrə ixtisaslaşmış turoperatorlar, elmi və mədəni təşkilatlarla əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Sərgidə dünyanın müxtəlif ölkələrindən turizm sahəsində ixtisaslaşmış təşkilatlar, o cümlədən turizm şirkətləri, arxeoparklar, muzeylər, elmi tədqiqat institutları iştirak edib.

Press release 23 February 2025
Azerbaijan’s archaeological and cultural tourism potential was showcased at the “TourismA” international exhibition held in Florence, Italy.
The exhibition, held from 21-23 February 2025, featured presentations about Azerbaijan’s ancient history and archaeological monuments, organized by the State Tourism Agency in collaboration with the Embassy of Azerbaijan in Italy. Visitors were informed about international cooperation opportunities and ongoing efforts to develop Azerbaijan’s archaeological heritage as a tourism product.
Presentations included a talk by renowned Italian archaeologist Nicola Laneri, who highlighted the historical significance of “Tava Tepe”, one of Azerbaijan’s oldest archaeological settlements.
As part of the exhibition, the State Tourism Agency conducted a series of B2B meetings aimed at enhancing the attractiveness of archaeological heritage for tourism and developing new tourism routes. Cooperation opportunities were discussed with tourism companies, tour operators specializing in archaeological tours, and scientific and cultural organizations.
The exhibition gathered specialized tourism organizations from around the world, including tourism companies, archaeoparks, museums, and research institutions.