Romada Şəhərsalma və Memarlıq ili çərçivəsində konfrans keçirilib
28 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasındakı Səfirliyinin dəstəyi və Səfirliyin tabeliyindəki Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Roma şəhər İcra Hakimiyyəti yanında fəaliyyət göstərən Metropoliten Şəhər Mərkəzində “Ümumdünya Şəhərsalma Forumu 13 Bakı 2026: Memarlıq İrsi, Şəhər Yenilənməsi və Yeni Mərkəzlər” başlıqlı Konfrans keçirilmişdir. Konfransda diplomatik, akademik və media nümayəndələri də daxil olmaqla ixtisaslaşmış auditoriya iştirak etmişdir.
2026 – Şəhərsalma və Memarlıq ili çərçivəsində təşkil olunan tədbirin əsas məqsədi həm paytaxt Bakının genişmiqyaslı və yüksək aktuallığı olan beynəlxalq tədbirlər üçün əsas mərkəzə çevrilməyini müzakirə etmək, Bakı və Roma arasında şəhərlərin gələcəyi ilə bağlı yüksək səviyyəli dialoqu davam etdirmək və 17-22 may 2026-cı il tarixlərində baş tutacaq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası haqqında geniş məlumat verərək, beynəlxalq iştirakı təşviq etmək idi.
Konfransda açılış sözünü Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasındakı Səfirliyinin tabeliyindəki Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Gülnar Tağızadə etmiş və konfransın WUF13 səyahətinin bir hissəsi olduğunu və bunun tədbirdən daha çox, iki mədəniyyət arasında bir körpü olduğunu, metaforik olaraq dialoqda iki paytaxtın təmsil olunduğunu vurğulamışdır.
Daha sonra Azərbaycanın İtaliyadakı Səfirliyinin mədəniyyət məsələləri üzrə məsul diplomatı Nigar Qurbanova Ramazanlı çıxış edərək, bu il ölkəmizdə “Şəhərsalma və Memarlıq ili” elan edilməsi ilə memarlıq nailiyyətlərini qeyd etmək, müasir çətinliklərlə üzləşmək və bütün şəhərlərə uyğunlaşdırıla bilən innovativ həllər üzərində əməkdaşlıq etmək üçün unikal bir platformanın təqdim olunduğunu və memarlığın gələcək nəsillər üçün bir miras olaraq, onu tam şəkildə qorumağın bizim mənəvi borcumuz olduğunu qeyd etmişdir.
Metropoliten Şəhər Mərkəzinin direktoru Elena Andreoni 2025-ci ilin dekabr ayında açılışı olan Mərkəzin yerli ictimaiyyət və beynəlxalq əməkdaşlıqla bağlı fəaliyyəti haqqında qısa məlumat təqdim edərək, Azərbaycana bu təşəbbüsə görə təşəkkürünü ifadə etmişdir.
İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatasının prezidenti Manuela Traldi iki ölkə arasında həm iqtisadi, həm də institusional münasibətlərdə izlənilən böyük inkişafdan danışaraq, Ticarət Palatasının da bu istiqamətdə fəaliyyəti barədə təqdimat etmişdir.
Panel müzakirələrdə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin İqtisadi Əməkdaşlıq idarəsinin müşaviri Sabir Rzayev, WUF13 Əsas Məzmun bölməsinin rəhbəri Cəmilə İsmayılzadə, “La Sapienza” Universitetinin professoru Leone Spita və ArtCloud International Network şirkətinin yaradıcı direktoru Fabritsio Konti iştirak etmişdilər.
S. Rzayev WUF13-ə ev sahibliyi etmək, milli prioritetlər baxımından Azərbaycan üçün də xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, ölkəmizin azad edilmiş ərazilərində hərtərəfli yenidənqurma və bərpa prosesini həyata keçirdiyini, bu səylərin müasir, dayanıqlı və inklüziv şəhər və kənd icmalarının qurulmasına, eyni zamanda məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli qayıtmasının təmin edilməsinə yönəldiyini, bu təcrübənin Azərbaycana münaqişədən sonrakı bərpa və dayanıqlı şəhər inkişafı ilə bağlı qlobal müzakirələrə unikal bir perspektiv təqdim etməyə imkan verdiyini bildirimişdir.
“Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz, dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusuna həsr olunacaq Forum haqqında geniş təqdimat edən C.İsmayılzadə sessiya çərçivəsində keçiriləcək Liderlər Sammiti, xüsusi sessiyalar və digər tədbirlər barədə geniş məlumat verərək, sahə üzrə ekspertləri Bakıya dəvət etmişdir.
Professor Spita Azərbaycanın şəhər xüsusiyyətlərinə, xüsusən də paytaxtın müxtəlif tarixi mərhələlərindəki təkamülünə özünəməxsus baxış bucağı təqdim etmiş, uzun illər Azərbaycanla sıx əməkdaşlıq edən Fabritsio Konti isə işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsindən sonra Qarabağın yenidən qurulmasındakı geniş təcrübəsindən danışmış, Qarabağ Muzeylər Sistemini ehtiva edən video-çarx nümayiş etdirmişdir.
Tədbirin sonunda isə getdikcə şəhərləşən dünyada yerli administrasiyaların daha dayanıqlı bir dünya üçün müdaxilə etməyə çağırıldığı WUF13-ün əhəmiyyətini vurğulayan Roma İrs və Mənzil Siyasəti üzrə Şura üzvü Andrea Tobia Zevinin video mesajı nümayiş olunmuşdur.

Press release 28 April 2026
On April 28, 2026, with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Italian Republic, the Cultural Center of Azerbaijan in Rome organized a conference entitled “WUF13 Baku 2026: Architectural Heritage, Urban Renewal and New Centers” at the Metropolitan City Center under the Rome City Executive Authority. The conference was attended by a specialized audience, including diplomatic, academic and media representatives.
The main goal of the event, organized within the framework of the 2026 – Year of Urban Planning and Architecture in Azerbaijan, was to discuss the transformation of the capital Baku into a major center for large-scale and highly relevant international events, to continue the high-level dialogue between Baku and Rome on the future of cities, and to provide extensive information about the 13th session of the World Urban Forum, which will take place on May 17-22, 2026, and to encourage international participation.
The opening speech at the conference was delivered by Gulnar Taghizadeh, Deputy Director of the Cultural Center under the Embassy of Azerbaijan in Italy, who emphasized that the conference is part of the WUF13 journey and that it is more than an event, it is a bridge between two cultures, metaphorically representing two capitals in a dialogue.
Then, Nigar Gurbanova Ramazanli, the diplomat responsible for cultural affairs of the Embassy of Azerbaijan in Italy, made a speech and noted that this year, with the declaration of the “Year of Urban Planning and Architecture” in our country, a unique platform has been provided to celebrate architectural achievements, confront modern challenges and collaborate on innovative solutions that can be adapted to all cities, and that it is our moral duty to fully preserve architecture as a heritage for future generations.
Elena Andreoni, Director of the Metropolitan City Center, presented a brief information about the activities of the Center related to local community and international cooperation, which was inaugurated in December 2025, and expressed gratitude to Azerbaijan for this initiative.
President of the Italy-Azerbaijan Chamber of Commerce Manuela Traldi spoke about the great development observed in both economic and institutional relations between the two countries and presented the Chamber of Commerce’s activities in this direction.
The panel discussions were attended by Sabir Rzayev, Councilor of the Economic Cooperation Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jamila Ismayilzadeh, Head of the WUF13 Substantive Content Division, Prof. Leone Spita from La Sapienza University, and Fabrizio Conti, Creative Director of ArtCloud International Network.
S. Rzayev stated that hosting WUF13 is of particular importance for Azerbaijan in terms of national priorities, that our country is implementing a comprehensive reconstruction and recovery process in the liberated territories, that these efforts are aimed at building modern, sustainable and inclusive urban and rural communities, as well as ensuring the safe and dignified return of internally displaced persons, and that this experience allows Azerbaijan to provide a unique perspective to global discussions on post-conflict reconstruction and sustainable urban development.
J. Ismayilzadeh, who made a comprehensive presentation about the Forum, which will be dedicated to the theme of “Housing for All: Safe, Sustainable Cities and Settlements”, provided extensive information about the Leaders’ Summit, special sessions and other events to be held within the session, and invited experts in the field to Baku.
Professor Spita presented a unique perspective on the urban characteristics of Azerbaijan, especially the evolution of the capital at various historical stages, while Fabrizio Conti, who has been closely cooperating with Azerbaijan for many years, spoke about his extensive experience in the reconstruction of Garabagh after the liberation of the occupied territories, and showed a video featuring the Garabagh Museum System.
At the end of the event, a video message of Andrea Tobia Zevi, Member of the Council for Heritage and Housing Policy of Rome, emphasizing the importance of WUF13, where local administrations are called upon to intervene for a more sustainable world in an increasingly urbanized world, was shown.