Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri İtaliyada işgüzar səfərdədir
Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İtaliyada işgüzar səfərdədir.
27 iyun 2025-ci il tarixində Səfər çərçivəsində İtaliya Kənd Təsərrüfatı Maşınları İstehsalçıları Federasiyasının (“FederUnacoma”) prezidenti Mariateresa Maschio ilə görüş keçirilib. Görüşdə nazir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə aqrar sahənin inkişafı istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Ölkəmizdə aqrar sahənin torpaq vergisi istisna olmaqla, bütün vergilərdən azad olduğunu diqqətə çatdıran nazir qeyd edib ki, Azərbaycanda kənd təsərrüfatının inkişafı məqsədilə subsidiya, kredit və güzəşt formasında güclü dövlət dəstəyi mexanizmləri mövcuddur. Görüşdə İtaliyanın təchizatçı şirkətləri tərəfindən Azərbaycanda müasir kənd təsərrüfatı texnikalarının təqdimatının keçirilməsi məsələsi müzakirə edilib.
İtaliya Kənd Təsərrüfatı Maşınları İstehsalçıları Federasiyasının (“FederUnacoma”) prezidenti Mariateresa Maschio öz növbəsində təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, federasiya müasir kənd təsərrüfatı texnika və avadanlıqları istehsal edən şirkətləri özündə birləşdirir. Mariateresa Maschio aqrar sahədə Azərbayanla əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
Görüşdə kənd təsərrüfatı sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi, xüsusilə Azərbaycanın kənd təsərrüfatı texnikaları parkının yenilənməsi və mexanizasiya səviyyəsinin artırılması, ölkəmizdə İtaliya Kənd Təsərrüfatı Texnikası Mərkəzinin yaradılması perspektivləri, resurslara qənaət edən texnologiyaların təşviqinə yönəlmiş birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi imkanları və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.
28 iyun 2025-ci il tarixində Məcnun Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Latsio regionunda yerləşən məşhur “Castel DePaolis” şərab istehsalı müəssisəsinin fəaliyyəti ilə tanış olub.
Nümayəndə heyəti şərabçılıq müəssisəsinin üzüm sahələrinə baş çəkib, müasir istehsal texnologiyaları və keyfiyyətə nəzarət mexanizmləri ilə maraqlanıb. Heyət üzvlərinə müəssisələrin fəaliyyət istiqamətləri, xammal təchizatı, istehsal gücü və məhsul ixracı barədə ətraflı məlumat verilib, yüksək keyfiyyət standartlarına uyğun məhsulların istehsal edildiyi bildirilib.
Görüş zamanı şərab istehsalında mövcud vəziyyət, bu sahənin inkişaf etdirilməsi, istehsalat prosesində tətbiq olunan yeniliklər, iki ölkənin biznes subyektləri arasında aqrar sahədə təcrübə mübadiləsi, ekoloji dayanıqlı istehsal və ixrac potensialının artırılması məsələləri müzakirə olunub. Tərəflər kiçik və ortahəcmli şərab istehsalçılarının dəstəklənməsi və beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparıblar.

Azerbaijani Minister of Agriculture is on a working visit to Italy
A delegation led by Azerbaijani Minister of Agriculture Majnun Mammadov is on a working visit to Italy.
On June 27, 2025, a meeting was held with Mariateresa Maschio, President of the Italian Federation of Agricultural Machinery Manufacturers (“FederUnacoma”), as part of the visit. At the meeting, the Minister provided detailed information on the work being done in our country under the leadership of Azerbaijani President Ilham Aliyev to develop the agricultural sector. Noting that the agricultural sector in our country is exempt from all taxes, except for land tax, the Minister noted that there are strong state support mechanisms in the form of subsidies, loans and concessions for the development of agriculture in Azerbaijan. The meeting discussed the issue of holding a presentation of modern agricultural machinery in Azerbaijan by Italian supplier companies.
In turn, Mariateresa Maschio, President of the Italian Federation of Agricultural Machinery Manufacturers (“FederUnacoma”), provided detailed information on the activities of the organization she represents. She noted that the federation unites companies producing modern agricultural machinery and equipment. M.Maschio stressed their interest in cooperation with Azerbaijan in the agricultural sector.
The meeting discussed the expansion of cooperation in the agricultural sector, in particular, the renewal of the agricultural machinery fleet of Azerbaijan and increasing the level of mechanization, the prospects for establishing an Italian Agricultural Machinery Center in our country, the possibilities of implementing joint initiatives aimed at promoting resource-saving technologies, and other issues of mutual interest.
On June 28, 2025, a delegation led by Majnun Mammadov got acquainted with the activities of the famous “Castel DePaolis” wine production enterprise located in the Lazio region.
The delegation visited the vineyards of the wine-making enterprise and became interested in modern production technologies and quality control mechanisms. The members of the delegation were provided with detailed information about the activities of the enterprises, raw material supply, production capacity and product export, and were informed that products complying with high quality standards are produced.
During the meeting, the current situation in wine production, the development of this sector, innovations applied in the production process, exchange of experience in the agricultural sector between business entities of the two countries, issues of ecologically sustainable production and increasing export potential were discussed. The parties exchanged views on supporting small and medium-sized wine producers and expanding access to international markets.