Azərbaycan Beynəlxalq Bitki Mühafizəsi Konvensiyasının iclasında təmsil olunub
9-13 mart 2026-cı il tarixlərində İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) mənzil-qərargahında Beynəlxalq Bitki Mühafizəsi Konvensiyasının Fitosanitar Tədbirlər üzrə Komissiyasının 20-ci sessiyası keçirilib.
Hibrid formatda təşkil olunan sessiyada qlobal bitki sağlamlığının qorunması, təhlükəsiz beynəlxalq ticarətin təşviqi və fitosanitar sistemlərin gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin Bitki sağlamlığı və bioloji təhlükəsizlik şöbəsinin müdiri, Respublikanın Baş dövlət fitosanitar müfəttişi Elmar Allahverdiyev təmsil edib.
Sessiyada beynəlxalq fitosanitar standartların qəbulu və yenilənməsi, IPPC-nin 2020-2030-cu illəri əhatə edən strateji çərçivəsinin icrası, ePhyto sistemindən istifadənin genişləndirilməsi və fitosanitar sahədə rəqəmsallaşma məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Bununla yanaşı, zərərvericilərin yayılmasının qarşısının alınması və risklərin idarə olunması, zərərverici risk analizi və nəzarət prosedurlarının təkmilləşdirilməsi, elektron ticarət və logistika ilə bağlı fitosanitar risklər, eləcə də iqlim dəyişikliyinin bitki sağlamlığına təsiri və erkən xəbərdarlıq sistemlərinin inkişafı istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 13 March 2026
The 20th session of the Commission on Phytosanitary Measures of the International Plant Protection Convention was held at the headquarters of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) in Rome, Italy, from March 9 to 13, 2026.
The session, organized in a hybrid format, discussed issues of protecting global plant health, promoting safe international trade, and strengthening phytosanitary systems.
Our country was represented at the event by Elmar Allahverdiyev, Head of the Plant Health and Biosafety Department of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan, Chief State Phytosanitary Inspector of the Republic.
The session focused on the adoption and updating of international phytosanitary standards, the implementation of the IPPC strategic framework covering 2020-2030, expanding the use of the ePhyto system, and digitalization in the phytosanitary field.
In addition, views were exchanged on preventing the spread of pests and managing risks, improving pest risk analysis and control procedures, phytosanitary risks related to e-commerce and logistics, as well as the impact of climate change on plant health and the development of early warning systems.