Mətbuat şərhi 30 aprel 2026
İtaliyaya işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin xüsusi tapşırıqlar üzrə nümayəndəsi Elçin Əmirbəyov İtaliya Respublikasının Baş nazirinin diplomatik müşaviri Fabritsio Sacco, xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli, İtaliya Senatının sədr müavini Liçiya Rontsulli, Deputatlar Palatasının sədr müavini Corco Mulè və Senatın Xarici əlaqələr və müdafiə komitəsinin sədri Mauritsio Qasparri ilə görüşüb.
Səfər çərçivəsində, həmçinin İtaliya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupunun İtaliya tərəfindən üzvləri, eləcə də İtaliya Parlamentinin digər deputatlarının iştirakı ilə işçi nahar və İtaliya Beynəlxalq Təşkilatlar Cəmiyyətində dəyirmi masa təşkil olunub.
Müzakirələr Azərbaycan-İtaliya çoxşaxəli strateji tərəfdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsinə, siyasi dialoqun gücləndirilməsinə, enerji və nəqliyyat da daxil olmaqla müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə, regional təhlükəsizlik məsələlərinə, eləcə də Cənubi Qafqazda sülh və rifah perspektivlərinə həsr olunub.

Press release 30 April 2026
Within the framework of his working visit to Italy, the Representative of the President of the Republic of Azerbaijan on special assignments Elchin Amirbayov met with the Diplomatic Advisor to the Prime Minister of the Italian Republic Fabrizio Saggio, Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli, Vice Speaker of the Italian Senate Licia Ronzulli, Vice President of the Chamber of Deputies Giorgio Mulè and Chair of the Senate’s Foreign Relations and Defense Committee Maurizio Gasparri.
The visit also included a working lunch with Italian members of the Italy-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group, as well as the other members of the Italian Parliament and a roundtable discussion at the Italian Society for International Organizations.
Discussions focused on further development of the Azerbaijan-Italy multidimensional strategic partnership, strengthening of political dialogue, expansion of cooperation across various sectors, including energy and connectivity, regional security issues, as well as prospects for peace and prosperity in the South Caucasus.