Mətbuat şərhi 30 iyun 2025
İtaliyada səfərdə olan kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) 44-cü sessiyası çərçivəsində Estoniyanın regional işlər və kənd təsərrüfatı naziri Hendrik Yohannes Terras ilə görüşüb. Görüşdə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq imkanları geniş müzakirə olunub.
Görüş zamanı kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov ölkəmizdə aqrar inkişaf strategiyasının əsas istiqamətləri, aqrar sahəyə dövlət dəstəyi, həyata keçirilən innovativ layihələr barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Estoniya ilə iqtisadi və ticari əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində bütün təşəbbüsləri dəstəkləyir.
Estoniyanın regional işlər və kənd təsərrüfatı naziri Hendrik Yohannes Terras isə öz növbəsində Estoniyanın Azərbaycanla bütün sahələr üzrə tərəfdaşlıq münasibətlərini inkişaf etdirməyə maraq göstərdiyini deyib. O, kənd təsərrüfatı sahəsində qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə aqrar sahədə əməkdaşlığın və hüquq-müqavilə bazasının gücləndirilməsi, iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun yenilənməsi, kənd təsərrüfatı üzrə birgə İşçi Qrupun yaradılması, ixrac potensialı yüksək olan məhsullarla bağlı informasiya mübadiləsi, Azərbaycanda istehsal olunan meyvə və tərəvəz məhsullarının Estoniyaya ixracı, kənd təsərrüfatı və qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılması, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, müasir texnologiyaların transferi, heyvandarlıq (embrion transferi) sahəsində təcrübə mübadiləsi, aqrar sahədə elmi-tədqiqat və təhsil üzrə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər iki ölkə arasında kənd təsərrüfatı sahəsində gələcəkdə ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsində, kənd təsərrüfatı və ərzaq məhsullarının ticarət dövriyyəsinin artırılmasında maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.

Press release 30 June 2025
During his visit to Italy, Minister of Agriculture Majnun Mammadov met with Hendrik Johannes Terras, Estonia’s Minister of Regional Affairs and Agriculture, within the framework of the 44th Session of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The meeting featured extensive discussions on opportunities for cooperation in the agricultural sector.
During the meeting, Minister Majnun Mammadov provided detailed information on the main directions of Azerbaijan’s agricultural development strategy, state support for the sector, and ongoing innovative projects. He emphasized that Azerbaijan supports all initiatives aimed at strengthening economic and trade cooperation with Estonia.
Estonia’s Minister of Regional Affairs and Agriculture, Hendrik Johannes Terras, in turn, expressed Estonia’s interest in developing partnership relations with Azerbaijan across all areas. He highlighted the significant potential for expanding cooperation in agriculture.
The meeting addressed various topics, including strengthening cooperation in the agricultural sector and the legal-contractual framework, updating the Memorandum of Understanding on agricultural cooperation between the two countries, establishing a joint Working Group on agriculture, exchanging information on high-export-potential products, exporting Azerbaijani fruits and vegetables to Estonia, increasing trade in agricultural and food products, expanding business-to-business contacts, transferring modern technologies, exchanging experience in animal husbandry (including embryo transfer), and cooperation in agricultural research and education.
Both sides expressed their interest in further developing bilateral cooperation in agriculture and increasing trade in agricultural and food products between the two countries.