Mətbuat şərhi 13 fevral 2025
12-13 fevral 2025-ci il tarixlərində Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatının İnkişafı Fondunun Baş qərargahında Fondun Rəhbər Şurasının 48-ci sessiyası keçirilmişdir. Azərbaycan sessiyada AR-in İtaliyadakı Səfirliyi ilə təmsil olunmuşdur.
“İlk addımda sərmayələrin aktivləşdirilməsi” mövzusu altında keçirilən sessiyanın açılış günündə Lesoto Kralı Letsie III, Syerra Leone Respublikasının Prezidenti  Julius Maada Wonie Bio, Küveyt Dövlətinin maliyyə naziri və iqtisadi işlər və investisiyalar üzrə dövlət naziri Noora Sulaiman Salem Al Fassam, Tanzaniya Birləşmiş Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Hüseyn Başe, İslam İnkişaf Bankının prezidenti Muhammad Al Jasser və Braziliya Federativ Respublikasının birinci xanımı Janja Lula da Silva iştirak etmişdilər.
Açılış nitqini söyləyən Fondun prezidenti Alvaro Lario 180 üzvdən ibarət olan IFAD-ın universal bir ev olduğunu qeyd edərək, inkişaf edən kənd icmalarının qurulmasının vacibliyini, çox problemlərin bərabərsizlikdən başladığını, sosial qeyri-sabitliyin münaqişələrə və məcburi miqrasiyaya səbəb olduğunu, kənd iqtisadiyyatlarına sərmayə qoymaqla kənd icmalarının sabitləşdirilməsinin ümumi məqsədə çatmaq yolunda mühüm addım olduğunu vurğulamışdır.
Digər çıxışçılar da qlobal aclığın münaqişə, iqlim dəyişikliyi və iqtisadi qeyri-sabitlik kimi faktorlarla daha da gücləndiyini, 2 milyarddan çox insanın təhlükəsiz və kifayət qədər qidaya müntəzəm çıxışının olmadığını və proqnozların 2030-cu ilə qədər 600 milyondan çox insanın aclıqla üzləşəcəyini göstərdiyini, iqlimə davamlı kənd təsərrüfatına investisiya qoymağın zərurət təşkil etdiyini, Afrikada vəziyyətin daha kritik olduğunu qeyd etmiş və birgə təcili fəaliyyətə çağırmışlar.
Onlar eyni zamanda ölkələrində kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan işlər, hazırlanan fəaliyyət planları haqqında ümumi məlumat verərək, G20 sədrliyinin irəli sürdüyü və bu günədək 150 üzvünün olduğu “Aclıq və Yoxsulluğa Qarşı Qlobal Alyans”ı təqdir etmiş və dəstəklərini ifadə etmişlər.
13 fevral tarixində “Getdikcə mürəkkəbləşən kontekstdə təsirin layihələndirilməsi və çatdırılması” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur. İştirakçılar iqlim dəyişikliyi, təbii fəlakətlər, münaqişələr və məcburi köçkünlükdən tutmuş maliyyə dəyişkənliyinə, borc çətinliyi və təkrarlanan fövqəladə hallara qədər dünyanın bu gün üzləşdiyi mürəkkəb, bir-biri ilə əlaqəli problemlərin həllində IFAD-ın işinin kritik aktuallığı və həssaslığı ilə bağlı öz fikirlərini və perspektivlərini bölüşmüşlər.
Həmin gün Romada yerləşən agentliklər – FAO, IFAD və ÜƏP – ərzaq təhlükəsizliyi, davamlılıq və kənd yerlərinin inkişafı sahəsində irəliləyişə səbəb olan ölkə səviyyəsində transformativ əməkdaşlıqları təqdir edən 2024-cü il “RBA Mükəmməllik Mükafatı”nı təqdim etmişdilər.
Sessiya çərçivəsində həmçinin Cənub-Cənub və Üçtərəfli Əməkdaşlıq (South-South and Triangular Cooperation – SSTC) üzrə dialoq aparılmış və Cənub-Cənub tərəfdaşlıqlarının genişləndirilməsi və DİM-lərə doğru irəliləyişi sürətləndirmək üçün SSTC-nin potensialından tam istifadə edilməsi məqsədilə daha çox çoxtərəfli öhdəliklərə ehtiyac olduğu vurğulanmışdır. Tədbirdə açılış nitqini IFAD prezidenti söyləyərək, kənd təsərrüfatı və kənd transformasiyasında daha böyük təsir üçün inkişaf əməkdaşlığını tamamlamaq və artırmaq məqsədilə SSTC-nin strateji üsul kimi rolunu vurğulamışdır. Müzakirələr zamanı SSTC-nin genişləndirilməsi imkanları araşdırılmış, keçmiş təcrübələrdən öyrənilmiş dərslər müzakirə edilmiş və daha böyük təsir üçün tərəfdaşlıqları gücləndirmək üçün strategiyalar müəyyən edilmişdir.

48th Session of the Governing Council of the International Fund for Agricultural Development (IFAD) was held in Rome
Under the theme “Catalysing Investment at the First Mile”, the opening day featured participation by King Letsie III of Lesotho, President Julius Maada Wonie Bio of Sierra Leone, Noora Sulaiman Salem Al Fassam, Kuwait’s Minister of Finance and State Minister for Economic Affairs and Investments, Hussein Bashe, Minister of Agriculture of the United Republic of Tanzania, Muhammad Al Jasser, President of the Islamic Development Bank, and Janja Lula da Silva, First Lady of Brazil.
In his opening address, IFAD President Alvaro Lario emphasized that IFAD, with its 180 member countries, serves as a universal home, highlighting the importance of building resilient rural communities. He noted that many global challenges stem from inequality, social instability leads to conflicts and forced migration, and investing in rural economies is a crucial step toward achieving global development goals.
Other speakers highlighted that global hunger is exacerbated by conflict, climate change, and economic instability, with over 2 billion people lacking regular access to safe and sufficient food, and projections suggesting that by 2030, more than 600 million people may face hunger. They stressed the necessity of climate-resilient agricultural investments, noting that the situation is particularly critical in Africa, and called for urgent joint action.
The speakers also shared information on national agricultural initiatives and action plans, praising and supporting the Global Alliance on Hunger and Poverty launched under the G20 presidency, which currently has 150 members.
On 13 February, a roundtable on “Designing and delivering for impact in an increasingly complex context” was held. Participants discussed IFAD’s critical role in addressing the interconnected challenges of climate change, natural disasters, conflicts, forced migration, financial volatility, debt stress, and recurrent emergencies, sharing perspectives on strategies for greater impact in complex global contexts.
On the same day, Rome-based agencies – FAO, IFAD, and WFP – presented the 2024 RBA Excellence Award, recognizing country-level transformative collaborations that advance food security, sustainability, and rural development.
The session also featured a dialogue on South-South and Triangular Cooperation (SSTC), emphasizing the need for multilateral commitments to fully leverage SSTC for scaling up partnerships and accelerating progress toward SDGs. IFAD’s President highlighted SSTC’s strategic role in complementing and enhancing development cooperation for greater impact. Discussions included expanding SSTC opportunities, lessons learned from past experiences, and strategies to strengthen partnerships for maximum development outcomes.