Mətbuat şərhi 13 yanvar 2026
Bakıda Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclası keçirilib
13 yanvar 2026-cı il tarixində iclasdan əvvəl Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli arasında ikitərəfli görüş olub. Görüşdə Azərbaycan-İtaliya strateji tərəfdaşlığının energetikadan sənaye istehsalınadək geniş spektrdə uğurla inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə olunub. Yüksək siyasi - iqtisadi münasibətlərin yeni layihələrlə möhkəmləndirilməsi, enerji təhlükəsizliyi, Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlıq və ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində prioritet istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov iclasda çıxışında bildirib ki, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri, bu səfərlər və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Prezidentinin İtaliya Prezidenti Sercio Mattarella və İtaliyanın Baş naziri Corca Meloni ilə keçirdiyi görüşlər, 2020-ci ildə “Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə” və 27 sənədin imzalanması dövlətlərarası münasibətləri keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldib.
“Ötən il İtaliya Prezidentinin Azərbaycana səfəri, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin açılışı, “Ansaldo Energia” şirkətinin töhfəsi ilə ölkəmizin ən böyük elektrik stansiyasının ərsəyə gəlməsi, eləcə də Dövlət Neft Fondu və SOCAR-ın İtaliyada investisiya fəaliyyəti əlaqələrimizin yalnız mövcud əməkdaşlıqla məhdudlaşmadığını, gələcəyə hesablanmış strateji gündəlik əsasında inkişaf etdiyini təsdiqləyir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin vurğuladığı kimi Azərbaycan - İtaliya əlaqələri uğurla inkişaf edir və biz əsl strateji tərəfdaşlarıq”,- deyə nazir qeyd edib. Bildirilib ki, İtaliya Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır və ölkəmizin xarici ticarət dövriyyəsinin 25%, ixracının isə 46.7% İtaliyanın payına düşür. İndiyədək Azərbaycandan İtaliyaya 342 milyon dollar, İtaliyadan isə Azərbaycana 805 milyon dollar məbləğində investisiya qoyulub. Hazırda Dövlət Neft Fondunun İtaliyadakı investisiya portfelinin bazar dəyəri 2,8 milyard dollar təşkil edir. Bu göstəricilərin artımını təmin etmək üçün birgə layihələrlə yanaşı, sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunmasına dair sazişin imzalanmasının vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin ötən il İtaliyanın təkcə SOCAR vasitəsilə 10.34 milyon ton neft və ümumilikdə 9.5 milyard kubmetr qazla təchiz edildiyi diqqətə çatdırılıb. İndiyədək TAP-ın Avropanı 54.3 milyard kubmetr, İtaliyanı isə 45.4 milyard kubmetr qazla təmin etdiyi qeyd olunub. Həmçinin bildirilib ki, İtaliyanın “CESI SpA” şirkəti “Xəzər-Qara Dəniz-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” yaşıl enerji dəhlizləri layihələrinin texniki-iqtisadi əsaslandırmalarının hazırlanmasında məsləhətçi tərəfdaşımızdır. 2032-ci ildən etibarən mərhələli şəkildə istismara veriləcək “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” Yaşıl Enerji Dəhlizi Avropa bazarına ötürüləcək elektrik enerjisindən İtaliyanın da faydalanmasına imkan yaradacaq.
İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli isə çıxışında deyib: “Komissiyanın əsas məqsədlərindən biri həm İtaliyada, həm də Azərbaycanda investisiya və biznes imkanlarının genişləndirilməsidir. Eyni zamanda, hər iki ölkə bağlantı layihələri, iqtisadi, mədəni və insanlararası əlaqələrin daha da inkişafı baxımından strateji yanaşmaya malikdir. İtaliya etibarlı tərəfdaş Azərbaycan üçün Aralıq dənizi hövzəsinə və Avropa İttifaqında 500 milyon istehlakçını əhatə edən bazara açılan əsas qapılardan biri ola bilər”.
Müzakirələr zamanı siyasi əməkdaşlıq, ticari-iqtisadi, sənaye, energetika, nəqliyyat, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, səhiyyə, elm, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı aktual məsələlər nəzərdən keçirilib. “Made in Italy” brendinin ölkəmizdə geniş təmsil olunması və “C-27J Spartan” tipli hərbi nəqliyyat təyyarələrinin gətirilməsi, ötən il AZAL tərəfindən Milan istiqamətində 334 uçuşun həyata keçirilməsi, İtaliya vətəndaşlarının 89.5% Azərbaycana turizm məqsədilə gəlməsi əlaqələrin hərtərəfli inkişafının göstəriciləri kimi dəyərləndirilib. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən İtaliyada həyata keçirilən layihələrin mədəni-humanitar sahədə əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verdiyi qeyd olunub. Azərbaycan-İtaliya Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 6-cı iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb. 2026-2027-ci illərdə 18 istiqamət üzrə 65 tədbirin icrasını nəzərdə tutan Fəaliyyət Planı qəbul edilib.

Press release 13 January 2026
6th Session of the Azerbaijan–Italy Intergovernmental Commission on Economic Cooperation held in Baku
On 13 January 2026, ahead of the session of the Intergovernmental Commission, a bilateral meeting took place between the co-chairs of the Commission: Azerbaijan’s Minister of Energy Parviz Shahbazov and Italy’s Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli. During the meeting, both sides expressed satisfaction with the successful development of Azerbaijan-Italy strategic partnership, covering a wide spectrum from energy to industrial production. Discussions focused on strengthening high-level political and economic ties through new projects, energy security, partnership with the European Union, and priority areas of bilateral cooperation.
Minister Parviz Shahbazov, speaking at the session, noted that mutual visits by heads of state and meetings during international events, including Azerbaijan President’s meetings with the Italian President Sergio Mattarella and Prime Minister Giorgia Meloni, the 2020 Joint Declaration on Strengthening Multi-Dimensional Strategic Partnership, and the signing of 27 documents, have elevated bilateral relations to a new qualitative level.
He highlighted that last year’s Italian Presidential visit to Azerbaijan, the opening of the Italy-Azerbaijan University, the largest electricity plant built with the contribution of “Ansaldo Energia”, and investment activities of the State Oil Fund of Azerbaijan and SOCAR in Italy demonstrate that cooperation is not limited to existing projects but is evolving according to a strategic future-oriented agenda. “As President Ilham Aliyev emphasized, Azerbaijan-Italy relations are successfully developing, and we are genuine strategic partners,” - the Minister added.
It was noted that Italy is Azerbaijan’s largest trade partner, accounting for 25% of foreign trade turnover and 46.7% of exports. Investments so far amount to $342 million from Azerbaijan to Italy and $805 million from Italy to Azerbaijan, with the State Oil Fund’s investment portfolio in Italy valued at $2.8 billion. To increase these figures, both sides emphasized the importance of joint projects and an agreement on investment promotion and mutual protection.
Additionally, last year Italy was supplied with 10.34 million tons of oil and 9.5 billion cubic meters of gas via SOCAR. The TAP project has supplied 54.3 billion cubic meters of gas to Europe and 45.4 billion cubic meters to Italy. Italy’s CESI SpA is also a consulting partner for the technical and economic feasibility studies of the Caspian-Black Sea-Europe and Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor projects. From 2032, the phased launch of the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor will allow Italy to benefit from electricity exported to the European markets.
Deputy Minister Edmondo Cirielli said: “One of the Commission’s main objectives is to expand investment and business opportunities in both Italy and Azerbaijan. Both countries maintain a strategic approach to connectivity projects, economic, cultural, and people-to-people relations. Italy can serve as a key gateway for Azerbaijan to the Mediterranean and a European market of 500 million consumers”.
During the discussions, the Commission reviewed current issues related to the development of cooperation in political, trade-economic, industrial, energy, transport, ICT, healthcare, science, culture, and other fields. The widespread presence of “Made in Italy” products, delivery of C-27J Spartan military transport aircraft, 334 AZAL flights to Milan, and the fact that 89.5% of Italian visitors come to Azerbaijan for tourism were cited as indicators of comprehensive bilateral cooperation.
It was also noted that projects implemented in Italy under the patronage of Azerbaijan’s First Vice President and President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, contribute to the expansion of cultural-humanitarian cooperation.
The 6th session of the Azerbaijan-Italy Intergovernmental Commission concluded with the signing of a Protocol and adoption of an Action Plan providing for the implementation of 65 events across 18 priority areas in 2026-2027.