Romada Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş klassik musiqi gecəsi təşkil edilib
Azərbaycanın İtaliyadakı və Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfirliklərinin təşkilatçılığı ilə Romada Vatikana məxsus və UNESCO-nun dünya irsi siyahısına daxil edilmiş Cançelleria Sarayında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə klassik musiqi konserti olub.
Konsertdə İtaliya və Vatikanın dövlət rəsmiləri, Azərbaycan Milli Məclisinin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidov, İtaliya və Vatikandakı diplomatik korpusun və akademik dairələrin nümayəndələri, eləcə də İtaliyada yaşayan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanov bu gün strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksələn Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin əsasının qoyulmasında müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi 1997-ci ildə İtaliyaya ilk dəfə rəsmi səfər edən Ulu Öndər Heydər Əliyevin xüsusi rolu haqqında danışıb. Ümummilli Liderin müəllifi olduğu və bu gün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən neft strategiyasının Avropa ölkələrinin, o cümlədən İtaliyanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasına mühüm töhfələr verdiyini, İtaliya ilə iqtisadi, mədəni, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini bildirib.
Eyni zamanda, Ulu Öndərin müstəqil, güclü və ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş Azərbaycan dövləti qurmaq istiqamətində fəaliyyətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini vurğulayan səfir R.Aslanov bu gün Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş, müstəqil siyasət yürüdən, regional təhlükəsizliyi və əmin-amanlığı təşviq edən, qlobal həcmli layihələrin təşəbbüskarı və icraçısı olan qüdrətli bir dövlətə çevrildiyini qeyd edib.
Ölkəmizin Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfiri İlqar Muxtarov bu il Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin qeyd olunduğunu, 2023-cü ilin Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan edildiyini bildirib. Səfir dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etməsi, suverenliyini möhkəmləndirməsi, ölkəmizin beynəlxalq arenada rolunun artması və iqtisadi baxımdan güclənməsinə böyük töhfələr verdiyini qeyd edib.
İlqar Muxtarov bu il Azərbaycan və Müqəddəs Taxt-Tac arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 31 illiyinin qeyd olunduğu, Azərbaycan-Vatikan münasibətlərinin qarşılıqlı hörmətə, dialoqa, birgə əməkdaşlığa və ortaq maraqlara əsaslandığını vurğulayıb. O, 1997-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın ilk Prezidenti kimi Vatikana rəsmi səfər etdiyini və mühüm görüşlər keçirdiyini, Papa II İohan Pavelin 2002-ci ildə və Papa Fransiskin isə 2016-cı ildə Azərbaycana səfər etdiklərini, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Müqəddəs Tax-Taca rəsmi səfərlərinin olduğunu xatırladıb.
Diplomat Heydər Əliyev Fondunun iştirakı ilə Vatikanda mədəni və bədii irsin mühüm nümunələrinin bərpası layihələrinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Konsert proqramında violonçel ifaçısı Lalə Marelli və pianoçu Angelisa Seminara dahi bəstəkarlar Niyazi, Fikrət Əmirov, Fərhad Bədəlbəyli, Sergey Raxmaninov, İohan Sebastian Bax, Cakomo Puççini, Antonin Dvorjak, Corc Gerşvin, Ruqqero Leonkavallo və Ernesto De Körtisin əsərlərini ifa ediblər.
Azərbaycanın xalq mahnılarından “Gözəlim sənsən” və “Küçələrə su səpmişəm” auditoriyanın xüsusi alqışlarına səbəb olub.
Konsert çərçivəsində, həmçinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın İtaliyaya və Vatikana səfərlərindən ibarət fotosərgi təşkil edilib.

Classical music evening dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was organized in Rome
Organized by the embassies of Azerbaijan in Italy and the Holy See, a classical music concert was held on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev at the Cancelleria Palace, which belongs to the Vatican and is included in the UNESCO World Heritage List.
State officials of Italy and the Vatican, Chairman of the Committee on International Relations and Interparliamentary Relations of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Samad Seyidov, representatives of the diplomatic corps and academic circles in Italy and the Vatican, as well as our compatriots living in Italy, took part in the concert.
Ambassador of Azerbaijan to Italy Rashad Aslanov spoke about the special role of National Leader Heydar Aliyev, who made his first official visit to Italy in 1997 as the President of independent Azerbaijan, in laying the foundation of Azerbaijan-Italy relations, which have risen to the level of strategic partnership. He said that the oil strategy, which was authored by the National Leader and successfully implemented today by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, made important contributions to ensuring the energy security of the European countries, including Italy, and that cooperation with Italy in the economic, cultural and humanitarian fields continues successfully.
At the same time, Ambassador R. Aslanov emphasized that President Ilham Aliyev continued the activities of the National Leader in the direction of building an independent and strong Azerbaijan which restored its territorial integrity. He noted that Azerbaijan has become a powerful state that initiates and implements the global projects.
Our country's ambassador to the Holy See, Ilgar Mukhtarov, said that the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was celebrated this year, and 2023 was declared the "Year of Heydar Aliyev" in Azerbaijan. The ambassador noted that Heydar Aliyev, a genius, made great contributions to the restoration of Azerbaijan's independence, strengthening of its sovereignty, increasing the role of our country in the international arena, and reinforcing it from an economic point of view.
Ilgar Mukhtarov emphasized that this year marks the 31st anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and the Holy See, and that Azerbaijan-Vatican relations are based on mutual respect, dialogue, joint cooperation and common interests. He said that in 1997 National Leader Heydar Aliyev made an official visit to the Vatican as the first President of Azerbaijan and held important meetings, Pope John Paul II visited Azerbaijan in 2002 and Pope Francis in 2016, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva had official visits to the Holy See.
The diplomat noted that with the participation of the Heydar Aliyev Foundation, restoration projects of important examples of cultural and artistic heritage are implemented in the Vatican.
In the concert program, cellist Lala Marelli and pianist Angelica Seminara performed the masterpieces of great composers Niyazi, Fikret Amirov, Farhad Badalbeyli, Sergei Rachmaninoff, Johann Sebastian Bach, Giacomo Puccini, Antonín Dvořák, George Gershwin, Ruggero Leoncavallo and Ernesto De Curtis.
Azerbaijan's folk songs "Gozelim sensen" and "Kuchelare su sapmisham" caused special applause from the audience.
Within the framework of the concert, a photo exhibition of the visits of National Leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev and First Vice President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva to Italy and the Vatican was organized.