Azərbaycan “Roma Prosesi”nin Rəhbər Komitəsinin iclasında təmsil olunub
27 yanvar 2026-cı il tarixində İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində “Roma Prosesi”nin Rəhbər Komitəsinin iclası keçirilmişdir. Azərbaycan sessiyada XİN-in xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov ilə təmsil olunmuşdur.
İclas Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyində (XİBƏN) İtaliya Respublikasının Nazirlər Şurası və Xarici İşlər Naziliriyinin birgə sədrliyi ilə baş tutmuşdur.
Açılış nitqini XİBƏN-in Baş katibinin müavini səfir Karlo Lo Kaşio söyləmiş və “Roma Prosesi”nin 3 istiqamət (immiqrasiya və təhlükəsizlik, iqtisadiyyat və inkişaf, iqlim və enerji) üzrə fəaliyyət göstərdiyini nəzərə çatdırmışdır. Baş katibin müavini Prosesə artıq 30 ölkə, 18 beynəlxalq təşkilat və 3 müşahidəçinin qoşulduğunu qeyd edərək, yeni üzvlər Azərbaycan, İsveç və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramını salamlamış və dəstəyə görə təşəkkürünü bildirmişdir.
Daha sonra Baş nazirin diplomatik müşavirinin ofisindən Roberto Storaçi çıxış edərək, “Roma Prosesi”nin Afrikada “Mattei Planı”nı tamamladığını, onun məqsədinin həllərə yönəmli təşəbbüs kimi əsasən icmaların maarifləndirilməsi olduğunu nəzərə çatdırmışdır.
İlk öncə hər 3 işçi qrup üzrə sədrləri tərəfindən seçilmiş 13 layihənin təqdimatı keçirilmişdir. Qəbul edilmiş layihələr enerji, peşə təhsili, dayanıqlı kənd təsərrüfatı təchizat zəncirləri, yerli səviyyədə immiqrasiyanı idarə etmək bacarıqlarının gücləndirilməsi və dayanıqlılıq kimi strateji sektorları əhatə edir. Layihələr inkişaf səviyyələri, benefisiar ölkələrin konsensusu və “Mattei Planı”nın prinsiplərinə uyğun olaraq əlavə maliyyələşdirmə cəlb etmək qabiliyyətləri əsasında seçilmişlər.
İşçi qrupların təqdimatlarından sonra açıq müzakirələr başlanılmış və ilk olaraq söz XİN-in xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərova verilmişdir. Səfir İskəndərov “Bakı İqlim və Sülh Fəaliyyəti Qovşağı” (Baku Hub) haqqında geniş təqdimatla çıxış edərək, təşəbbüsün forlamaşma zəmini, məqsədləri və 2026-cı il üçün nəzərdə tutulmuş gündəliyi barədə məlumat vermişdir. O, həmçinin “Baku Hub”-ın “Roma Prosesi” ilə sinerjisi, əlavə dəyərinin iqlimlə əlaqəli amillər də daxil olmaqla, qeyri-sabitliyin və qeyri-müntəzəm miqrasiyanın kök səbəblərinin aradan qaldırılmasına yönəlmiş əməkdaşlıq olduğunu nəzərə çatdırmışdır.
İclas zamanı İtaliyanın Afrika İnkişaf Bankı və BƏƏ ilə birlikdə yaratdığı “Roma Prosesi Mattei Planının Maliyyələşdirmə Mexanizmi”nin, təşəbbüslərin birgə maliyyələşdirilməsi üçün bir vasitə kimi mühümlüyü təsdiqlənmişdir.
Açıq müzakirələr zamanı Türkiyə, Misir, Almaniya, Danimarka, İsveç, Niderland, Birləşmiş Krallıq, Avropa Komissiyası, Dünya Bankı, Avropa İnvestisiya Bankının nümayəndələri çıxış edərək, “Roma Prosesi”nin effektivliyini bir daha vurğulamış və bu çərçivədə həyata keçirilən layihələrin reallıqda görünən nəticələrə gətirib çıxartdığına şahid olduqlarını qeyd etmişlər.
Xatırladaq ki, “Roma Prosesi” İtaliyanın Baş naziri Corca Meloni tərəfindən 2023-cü ilin iyul ayında Romada keçirilən İnkişaf və İmmiqrasiya üzrə Konfransın davamıdır ki, o, immiqrasiyaya vahid və əməkdaşlıq yanaşmasını, onun kök səbəblərini aradan qaldırmağı, immiqrantların istismarına qarşı mübarizəni və qaçqınları və həssas miqrantları miqrasiya yolları boyunca qorumağı təşviq edir, mənşə, tranzit və təyinat ölkələrini əhatə edir.

Press release 27 January 2026
On January 27, 2026, the Steering Committee of the “Rome Process” was held in Rome, Italy. Azerbaijan was represented at the session by the Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs Elshad Iskandarov.
The meeting was held at the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation (MFAIC) under the co-chairmanship of the Council of Ministers of the Italian Republic and MFAIC.
The opening speech was delivered by the Deputy Secretary General of the MFAIC, Ambassador Carlo Lo Cascio. He noted that the “Rome Process” operates in 3 areas (immigration and security, economy and development, climate and energy). The Deputy Secretary General, noting that 30 countries, 18 international organizations and 3 observers have already joined the Process, welcomed the new members Azerbaijan, Sweden and the UN Environment Program and expressed gratitude for their support.
Then, Roberto Storaci from the Office of the Prime Minister's Diplomatic Advisor, highlighted that the “Rome Process” complements the Mattei Plan in Africa, and its goal is mainly to educate communities as a solution-oriented initiative.
Afterwards, 13 selected projects were presented by the chairs of the 3 working groups. The adopted projects cover strategic sectors such as energy, vocational training, sustainable agricultural supply chains, strengthening local immigration management capacities and sustainability. The projects were selected based on their development levels, consensus among beneficiary countries and their ability to attract additional financing in line with the principles of the Mattei Plan.
After the presentations of the working groups, open discussions began and the floor was first given to Elshad Iskandarov, Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan. Ambassador Iskandarov made a comprehensive presentation on the “Baku Climate and Peace Action Hub” (Baku Hub), providing information on the background to the initiative, its objectives and its agenda for 2026. He also highlighted the synergy and added value of the “Baku Hub” with the “Rome Process” in its cooperation aimed at addressing the root causes of instability and irregular migration, including climate-related factors.
The meeting confirmed the importance of the “Rome Process Mattei Plan Financing Facility”, established by Italy together with the African Development Bank and the United Arab Emirates, as a means of co-financing the initiatives.
During the open discussions, representatives of Türkiye, Egypt, Germany, Denmark, Sweden, the Netherlands, the United Kingdom, the European Commission, the World Bank, and the European Investment Bank made speeches, reaffirming the effectiveness of the “Rome Process” and noting that they have witnessed the projects implemented within this framework leading to tangible results.
It should be noted that the “Rome Process” is a follow-up to the Conference on Development and Immigration, convened by Italian Prime Minister Giorgia Meloni in Rome in July 2023, which promotes a holistic and cooperative approach to immigration, addressing its root causes, combating the exploitation of immigrants, and protecting refugees and vulnerable migrants along migration routes, covering countries of origin, transit, and destination.