Mətbuat şərhi 06 oktyabr 2025
06 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycanın Romadakı Mədəniyyət Mərkəzində LUISS Guido Carli Universitetinin Siyasi Elmlər Assosiasiyasının tələbələri ilə görüş keçirilib. Təqdimatla çıxış edən Azərbaycan Republikasının İtaliya Respublikasındakı səfiri Rəşad Aslanov Azərbaycanın tarixi, regiondakı rolu və xarici siyasət prioritetləri, həyata keçirilən aktual regional enerji və nəqliyyat layihələri, həmçinin Azərbaycan və İtaliya arasında olan münasibətlərdən müfəssəl məlumat verib. Təqdimatdan sonra səfir tələbələrin suallarını cavablandırıb.
Daha sonra, gənclər Mədəniyyət Mərkəzi ilə tanış olub, onlara ölkəmiz haqqında müxtəlif kitbalar təqdim edilib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Siyasi Elmlər Assosiasiyası Universitet tərəfindən tələbələri siyasi həyata cəlb etmək məqsədilə 1995-ci ildə yaradılıb, İtaliya Respublikasının Parlamenti ilə fəal təmasdadır.

Press release 06 October 2025
On 6 October 2025, a meeting was held at the Azerbaijan Cultural Center in Rome with students of the Political Science Association of LUISS Guido Carli University.
Delivering a presentation, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Italy, Rashad Aslanov, provided detailed information on Azerbaijan’s history, its role in the region, and its foreign policy priorities, as well as on current regional energy and transport projects and the relations between Azerbaijan and Italy. Following the presentation, the Ambassador answered questions from the students.
Subsequently, the students were introduced to the Cultural Center and were presented with various books about Azerbaijan.
For information, it should be noted that the Political Science Association was established in 1995 by the University with the aim of engaging students in political life and maintains active contacts with the Parliament of the Republic of Italy.