İlham Əliyevə İtaliyanın “Leonardo” şirkətinin istehsalı olan hərbi nəqliyyat təyyarəsi təqdim edilib
İyunun 26-da Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə İtaliya Respublikasının “Leonardo” şirkətinin istehsalı olan “C-27J Spartan” tipli hərbi nəqliyyat təyyarəsi təqdim olunub.
Tədbirdə İtaliyanın müdafiə naziri Quido Krosetto, İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq nazirinin müavini Edmondo Çirielli, “Leonardo” şirkətinin prezidenti Stefano Pontekorvo iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə raport verdi.
Dövlətimizin başçısına təyyarənin taktiki-texniki xüsusiyyətləri, istismarı və digər göstəriciləri barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, təyyarə mürəkkəb coğrafi relyef və əməliyyat şəraitində həm müdafiə, həm də mülki müdafiə tapşırıqlarını yerinə yetirməyə qadirdir.
“C-27J Spartan” tipli təyyarədən hərbi nəqliyyat, paraşütçülərin və yüklərin havadan atılması, eləcə də tibbi tapşırıqların yerinə yetirilməsi əməliyyatlarında istifadə olunacaq.

Military transport aircraft manufactured by the Italian company "Leonardo" was presented to President Ilham Aliyev
On June 26, at the Heydar Aliyev International Airport, a ”C-27J Spartan” military transport aircraft manufactured by the Italian company “Leonardo” was presented to the President of the Republic of Azerbaijan and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev.
The event was attended by Italy's Minister of Defense Guido Crosetto, Italy's Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli, and “Leonardo” S.p.A President Stefano Pontecorvo.
Azerbaijan's Minister of Defense, Colonel-General Zakir Hasanov, reported to Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev.
The head of state was informed about the tactical and technical characteristics, operation and other indicators of the aircraft. It was reported that the aircraft is capable of performing both defense and civil defense missions in complex geographical terrain and operational conditions.
The ”C-27J Spartan” aircraft will be used in military transport, airborne deployment of paratroopers and cargo, as well as in medical missions.