İqtisadiyyat naziri İtaliyada işgüzar səfərdədir
İtaliyada səfərdə olan iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İtaliya Parlamentinin senatoru Culio Terzi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında uğurlu tərəfdaşlıq əlaqələrinin, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində, o cümlədən ticarət, enerji, nəqliyyat və digər istiqamətlərdə inkişaf etdirildiyi vurğulanıb.
Tərəflər iqtisadi əməkdaşlığın prioritetləri barədə fikir mübadiləsi aparıb və yeni təşəbbüslərin artırılmasının əhəmiyyətini qeyd ediblər.
İqtisadiyyat nazirinin İtaliya Parlamentinin Xarici Ticarət Komitəsinin sədri Andrea Di Cüzeppe ilə görüşündə ticarət tərəfdaşlığının yüksək potensialı vurğulanıb, bu imkanların reallaşdırılması, xüsusilə, biznes subyektləri arasında əlaqələrin inkişafı və qarşılıqlı investisiyaların artırılması məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə sərmayədarlar üçün yaradılmış əlverişli investisiya mühiti, o cümlədən Ələt Azad Ticarət Zonasında, sənaye zonalarında, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə tətbiq olunan güzəştlər İtaliya şirkətləri üçün də yeni və səmərəli biznes imkanları təqdim edir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İtaliyaya səfəri çərçivəsində İtaliyanın Latsio regionunun prezidenti Françesko Rokka ilə görüşüb. Tərəflər Azərbaycan-İtaliya tərəfdaşlığı çərçivəsində Lazio regionu ilə qarşılıqlı maraq doğuran iqtisadi məsələləri və özəl sektorda birgə fəaliyyətin təşviqi üçün perspektivləri nəzərdən keçiriblər.
Görüş İtaliyanın biznes subyektlərinin təmsilçilərinin iştirakı ilə davam etdirilib. İşgüzar dairələr arasında sənaye, energetika, o cümlədən “yaşıl” enerji, nəqliyyat-logistika, aqrar və digər sahələrdə yeni tərəfdaşlıqların qurulmasına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycanın və Latsio regionunun biznes və investisiya imkanlarına dair təqdimatlar nümayiş etdirilib.

A delegation led by Economy Minister Mikayil Jabbarov, who is on a visit to Italy, met with Senator Giulio Terzi of the Italian Parliament
The meeting highlighted the successful partnership relations between Azerbaijan and Italy, which have been developing in various fields of the economy, including trade, energy, transport, and other areas.
The parties exchanged views on the priorities of economic cooperation and noted the importance of increasing new initiatives.
During the meeting of the Minister of Economy with Andrea Di Giuseppe, Chairman of the Foreign Trade Committee of the Italian Parliament, the high potential of trade partnership was emphasized. Discussions were held on the realization of these opportunities, in particular, the development of relations between business entities and the increase of mutual investments. It was noted that the favorable investment environment created for investors in our country, including the benefits applied in the Alat Free Trade Zone, industrial zones, and our liberated territories, also presents new and effective business opportunities for Italian companies.
Economy Minister Mikayil Jabbarov met with Francesco Rocca, President of the Lazio region of Italy, as part of his visit to Italy. The parties reviewed economic issues of mutual interest within the framework of the Azerbaijan-Italy partnership and prospects for promoting joint activities in the private sector.
The meeting continued with the participation of representatives of Italian business entities. An exchange of views took place between business circles on the establishment of new partnerships in the fields of industry, energy, including "green" energy, transport and logistics, agriculture and other areas.
At the event, presentations were also made on the business and investment opportunities of Azerbaijan and the Lazio region.