Mədəniyyət naziri Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan həmkarı ilə görüşüb
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli 60-cı Venesiya Biennalesində Azərbaycan pavilyonunun açılış mərasimində iştirak edən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən (BƏƏ) olan həmkarı Salem bin Xalid əl-Qassimi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və BƏƏ arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib, birgə mədəni layihələrin təqdim olunması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı, həmçinin bu il Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) iqlim dəyişiklikləri və mədəniyyət mövzusu üzrə də müzakirələrin təşkil edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Bundan əlavə, görüşdə “Bakı Prosesi” çərçivəsində bu il mayın 1-dən 3-dək ölkəmizdə təşkil ediləcək VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda BƏƏ-nin iştirakı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.
Aprelin 20-dən noyabrın 24-dək keçiriləcək biennale bu il “Əcnəbilər hər yerdədir” (“Foreigners Everywhere”) şüarı altında təşkil olunur. XVI əsrin unikal memarlıq abidələrindən Campo della Tanada yerləşən Azərbaycan pavilyonu “Xəzərdən çəhrayı planetə: mən buradayam” (“From Caspian to Pink Planet: I Am Here”) mövzusunda təşkil olunub və biennalenin devizini özündə əks etdirir.

Minister of Culture meets with UAE counterpart
Minister of Culture Adil Karimli met with Salem bin Khalid al-Qasimi, his counterpart from the United Arab Emirates (UAE), who is attending the opening ceremony of the Azerbaijani pavilion at the 60th Venice Biennale.
The meeting discussed the prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and the UAE in the field of culture, and exchanged views on the presentation of joint cultural projects.
During the conversation, the importance of organizing discussions on the topic of climate change and culture at the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, which will be held in Azerbaijan this year, was also emphasized.
In addition, the meeting discussed the participation of the UAE in the VI World Intercultural Dialogue Forum, which will be held in our country within the framework of the "Baku Process" from May 1 to 3 of this year, and other issues of mutual interest.
The Biennale, which will be held from April 20 to November 24, is being held this year under the slogan "Foreigners Everywhere." The Azerbaijani pavilion, located in Campo della Tana, one of the unique architectural monuments of the 16th century, is organized under the theme "From the Caspian to the Pink Planet: I Am Here" and reflects the motto of the Biennale.