Mətbuat şərhi 03 noyabr 2023
ICCROM-un Baş Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən Ermənistan nümayəndəsinin təxribat dolu çıxışına tutarlı cavab verilib
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) İtaliyanın paytaxtı Romadakı mərkəzi qərargahında Mədəni Mülkiyyətin Mühafizəsi və Bərpasının Öyrənilməsi üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (ICCROM) Baş Assambleyasının 33-cü sessiyası keçirilib. Sessiyada Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyevanın rəhbərlik etdiyi nazirlik və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti ilə təmsil olunub.
Azərbaycan adından çıxış edən S.Hacıyeva zəngin mədəni irsimiz, ICCROM ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivlərindən söz açıb.
Azərbaycan nümayəndəsi Baş Assambleyada cavab hüququndan istifadə edərək Ermənistanın Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşının təxribat xarakterli çıxışına tutarlı cavab verib:
“Mən Ermənistan nümayəndəsinin bu gün etdiyi çıxışa cavab hüququmuzdan istifadə etmək istərdim. Bu çıxış beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini təkcə Azərbaycanın əvvəllər işğal olunmuş ərazilərində deyil, həm də Ermənistanın özündə aparılan mədəni təmizləmə faktlarından yayındırmağa yönəlmiş növbəti təxribat cəhdidir. Otuz il ərzində Ermənistan Azərbaycanın mədəni irsini geniş miqyasda dağıdıb, talan və vandalizmə məruz qoyub. Azərbaycanın əvvəllər işğal olunmuş ərazilərində yerləşən mədəni abidələrindən 100 mindən çox artefakt oğurlanaraq qanunsuz olaraq Ermənistana aparılıb. Ermənistan hakimiyyəti bütün azərbaycanlıları öz tarixi vətənlərindən – bu gün Ermənistanda olan Qərbi Zəngəzur, Qafan, İrəvan, Göyçə, Nüvədi və Vedidən qovmaqla, Azərbaycana qarşı təcavüzü daha da artıraraq işğal və etnik təmizləmə aparıb. Ermənistanda azərbaycanlıların fiziki izlərinin qəsdən məhv edilməsi onların tarixi torpaqlarından silinməsinin vacib elementi idi. Azərbaycanın bütün ərazilərinin və toponimlərinin adları dəyişdirilib, Azərbaycanın tarixi-mədəni irsi, məscidləri və qəbiristanlıqları məqsədli şəkildə Ermənistan ərazisində hədəfə alınıb, vandalizmə məruz qalıb və ardıcıl olaraq məhv edilib”.
O vurğulayıb ki, Azərbaycan öz tarixi-mədəni irsinə qarşı törədilmiş vəhşilikləri dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıb, UNESCO-ya və digər beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək bu irsin qorunmasını təmin etmək üçün təxirəsalınmaz tədbirlər görməyə çağırıb.
Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycan üçün müharibə bitib və ölkə öz suverenliyini tam bərpa edib. Eyni zamanda, Azərbaycan bu bölgənin əsl və tarixi simasını və keçmiş ruhunu dirçəltmək üçün tammiqyaslı yenidənqurma və bərpa işlərinə başlayıb.

At the General Assembly of ICCROM, the Azerbaijani delegation gave a solid response to the provocative speech of the representative of Armenia
The 33rd session of the General Assembly of the International Center for the Study of Protection and Restoration of Cultural Property (ICCROM) was held at the headquarters of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) in Rome, Italy. Azerbaijan was represented at the session by a delegation consisting of employees of the Ministry and the Embassy of Azerbaijan in Italy, headed by Sabina Hajiyeva, head of the State Service for Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the country's Culture Ministry.
Speaking on behalf of Azerbaijan, S. Hajiyeva talked about our rich cultural heritage, the prospects of mutually beneficial cooperation with ICCROM.
The representative of Azerbaijan, using the right of reply in the General Assembly, gave a solid answer to the provocative speech of the employee of the Ministry of Culture of Armenia:
"I would like to use our right of reply to the speech made by the representative of Armenia today. This speech is another provocative attempt aimed at diverting the attention of the international community from the facts of cultural cleansing not only in the previously occupied territories of Azerbaijan, but also in Armenia itself. For thirty years, Armenia has destroyed the cultural heritage of Azerbaijan on a large scale, subjecting it to looting and vandalism. More than 100,000 artefacts were stolen from the cultural monuments located in the previously occupied territories of Azerbaijan and illegally taken to Armenia. By expelling all Azerbaijanis from their historical homelands – Western Zangezur, Gafan, Irevan, Goyche, Nuvedi and Vedi, which are in Armenia today, the Armenian authorities have increased aggression against Azerbaijan and carried out ethnic cleansing. Deliberate destruction of physical traces of Azerbaijanis in Armenia was an important element of erasing them from their historical land. The names of all territories and toponyms of Azerbaijan have been changed, the historical and cultural heritage of Azerbaijan, mosques and cemeteries have been purposefully targeted in the territory of Armenia, subjected to vandalism and destroyed."
It was emphasized that Azerbaijan has repeatedly brought the atrocities committed against its historical and cultural heritage to the attention of the international community, and appealed to UNESCO and other international organizations to take urgent measures to ensure the protection of its heritage.
It was also stated that the war is over for Azerbaijan and the country has fully restored its sovereignty. At the same time, Azerbaijan has started full-scale reconstruction and restoration works to revive the historical image and bygone spirit of this region.