Mətbuat şərhi 05 iyul 2024
4-5 iyul 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının İtaliya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad Aslanov İtaliya Respublikasının Liquriya regionuna səfər etmişdir. Səfər zamanı Liquriya regionunun prezidentinin Əmək və aktiv məşğulluq siyasəti, nəqliyyat, həmkarlar ittifaqları ilə əlaqələr, turizm, turist yarmarkaları və böyük tədbirlər üzrə müavini Augusto Sartori, Genuya şəhərinin merinin Şəhərsalma, dənizçilik, dövlət mülkiyyəti, iqtisadi inkişaf, əmək və həmkarlar ittifaqı ilə əlaqələr üzrə müavini Mario Maşa ilə görüşmüşdür.
R.Aslanov ilk olaraq İtaliya-Azərbaycan əlaqələri və regionumuzda hadisələr barədə qarşı tərəfə məlumat vermiş, daha sonra Liquriya regionu ilə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Səfir keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi və Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi ilə bağlı qarşı tərəfə məlumat vermişdir.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Italy, Rashad Aslanov, visited Liguria on July 4-5, 2024. During his visit, he met with Augusto Sartori, Liguria's Deputy President for Labor and Active Employment Policy, Transport, Trade Union Relations, Tourism, Tourist Fairs and Major Events, and Mario Masha, Deputy Mayor of Genoa for Urban Planning, Maritime Affairs, State Property, Economic Development, Labor and Trade Union Relations.
R. Aslanov briefed the other side on Italy-Azerbaijan relations and developments in the region, followed by an exchange of views on potential cooperation prospects with the Liguria region.
The ambassador informed the other side about the recent Nagorno-Karabakh conflict and the normalization process between Azerbaijan and Armenia.
A number of articles about the visit were published in the Italian press:
- https://www.genova24.it/2024/07/incontro-tra-lassessore-al-turismo-della-liguria-e-lambasciatore-dellazerbaigian-in-italia-391735/
- https://agenparl.eu/2024/07/04/relazioni-internazionali-assessore-al-turismo-regione-liguria-sartori-incontra-ambasciatore-azerbaigian-in-italia-rashad-aslanov/
- https://www.adn24.it/la-grande-italia-tv/2024/07/04/genova-lambasciatore-in-italia-della-repubblica-dellazerbaigian-in-visita-in-regione/
- https://www.adn24.it/blog/2024/07/04/genova-lambasciatore-in-italia-della-repubblica-dellazerbaigian-in-visita-in-regione/