Mətbuat şərhi 11 sentyabr 2025
10-11 sentyabr 2025-ci il tarixlərində İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində Ümumdünya Ərzaq Proqramının Baş qərargahında “Uçurumun aradan qaldırılması: İqlim Maliyyəsi ilə təmin olunmayanlar üçün çalışmaq” başlıqlı tədbir keçirilib.
Azərbaycan tədbirdə AR XİN-in xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov ilə təmsil olunub.
2 günlük seminar çətin və həssas vəziyyətlərdə olan ölkələr və insanlar üçün iqlim maliyyəsinə bərabər çıxışın təmin edilməsinə həsr olunub.
Tədbirdə ÜƏP, G7 Katibliyi, COP29 Sədrliyi, Yaşıl İqlim Fondu, Afrika İnkişaf Bankı,  UNFCCC Katibliyi, Dünya Bankı, Mavritaniya, Suriya, Norveç, Koreya Respublikası, Burkina Faso, İraq, Somali, Cənubi Sudan, Timor-Leste, Yəmən, Çad, İsveçrə və Papua Yeni Qvineyanın nümayəndələri iştirak edərək, həm tərəqqi, həm də davamlı bərabərsizlikləri vurğulayıb, kövrək və böhrandan təsirlənmiş kontekstlərə iqlim maliyyəsi axınlarının cari və proqnozlaşdırılan mənzərəsini təqdim ediblər.
Səfir E.İskəndərov çıxışında kompleks yanaşmanın həssas dövlətləri təcili ehtiyac duyduqları vasitələrdən qoruduğunu, COP29 sədrliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan “Baku Hub”ın iqlim fəaliyyəti, sülh və möhkəmlik arasında körpü yaradan iqlim maliyyəsinə əlçatanlığı sadələşdirdiyini vurğulayıb.

Press release 11 September 2025
On 10-11 September 2025, a special event titled “Bridging the Gap: Making Climate Finance Work for the Underserved” was held at the World Food Programme (WFP) Headquarters in Rome, Italy.
Azerbaijan was represented at the event by Elshad Iskandarov, Special Envoy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The two-day seminar focused on ensuring equitable access to climate finance for countries and populations in fragile and vulnerable situations.
Participants included representatives from the WFP, G7 Secretariat, COP29 Presidency, Green Climate Fund, African Development Bank, UNFCCC Secretariat, World Bank, as well as delegations from Mauritania, Syria, Norway, Republic of Korea, Burkina Faso, Iraq, Somalia, South Sudan, Timor-Leste, Yemen, Chad, Switzerland, and Papua New Guinea. Discussions highlighted both progress and persistent inequalities, and presented the current and projected landscape of climate finance flows in fragile and crisis-affected contexts.
In his remarks, Ambassador E. Iskandarov emphasized that a comprehensive approach protects vulnerable states with the tools they urgently need. He also highlighted that the “Baku Hub”, established under the initiative of the COP29 Presidency, facilitates access to climate finance and creates a bridge between climate action, peace, and resilience.