Mətbuat şərhi 10 may 2025
Azərbaycan son illərdəki memarlıq inciləri ilə ilk dəfə Venesiyada Beynəlxalq Arxitektura Biennalesində iştirak edir.
Mayın 10-dan noyabrın 23-dək keçirilən XIX Arxitektura Biennalesində ölkəmiz Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə “Tarazlıq. Azərbaycanın motivləri” (“Equilibrium. Patterns of Azerbaijan”) adlı pavilyonla təmsil olunur.
Azərbaycan sərgidə “Yenidənqurma. İnnovasiya. Qorunma” başlığı altında üç memarlıq nümunəsini – Bakı Ağ Şəhər, Zəfər parkı və Zəngilan məscidi layihələrini təqdim edir.
Budəfəki Arxitektura Biennalesi “İntellekt. Təbii. Süni. Kollektiv” (“Intelligens. Natural. Artificial. Collective”) mövzusunu əhatə edərək iqlim dəyişikliklərinə diqqəti artırmaq məqsədi daşıyır. Eyni zamanda, memarlığın təbii, süni və kollektiv zəka vasitəsilə dəyişən dünyaya uyğunlaşmasını araşdırmağa çağırır.
Bakı Ağ Şəhər layihəsi qabaqcıl və müasir şəhərsalma layihələrindən biri olaraq müasir texnologiya və kollektiv səylərlə sənaye keçmişindən dayanıqlı və yenidən qurulmuş yaşıl gələcəyə keçidi təcəssüm etdirir.
8 Noyabr Qələbəsinin rəmzi olan, əzəmətli görünüşə sahib Zəfər parkı isə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olmuş Vətən oğullarının xatirəsini əbədiləşdirir və milli rifah üçün həmrəy olan xalqımızın əzmini nümayiş etdirir.
Qarabağ memarlıq üslubunda inşa edilən Zəngilan məscidi isə öz növbəsində, təbiətlə memarlığın, bu günlə gələcəyin sintezini simvolizə edir.
Pavilyonumuzda ömrünü, zəkasını xalqına, millətinə həsr etmiş XII əsrdə yaşayıb yaradan Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi, dünyaşöhrətli memar Əcəmi Naxçıvani haqqında da məlumatlar təqdim olunur.
Sərginin davam etdiyi 6 ay ərzində memarlıqla bağlı müxtəlif konfranslar, seminarlar, görüşlər də keçiriləcək.

Azerbaijan’s Debut at the Venice Architecture Biennale
At the 19th Venice Architecture Biennale, held from 10 May to 23 November, Azerbaijan is represented with the pavilion titled “Equilibrium. Patterns of Azerbaijan”, organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, with the support of the Embassy of Azerbaijan in Italy.
Within the exhibition, Azerbaijan presents three architectural projects under the theme “Regenerate. Innovate. Preserve”: Baku White City, Victory Park, and the Zangilan Mosque.
This edition of the Architecture Biennale is dedicated to the theme “Intelligens. Natural. Artificial. Collective”, aiming to raise awareness of climate change while inviting reflection on how architecture adapts to a changing world through natural, artificial, and collective intelligence.
The Baku White City project, one of the most advanced and contemporary urban development initiatives, embodies the transition from an industrial past to a sustainable and regenerated green future through modern technologies and collective efforts.
Victory Park, a monumental symbol of the 8 November Victory, commemorates the memory of the sons of the Motherland who sacrificed their lives for the liberation of Azerbaijani lands and reflects the determination of a united nation striving for national prosperity.
Built in the Karabakh architectural style, the Zangilan Mosque symbolizes the synthesis of nature and architecture, as well as the harmony between the present and the future.
The pavilion also presents information about Ajami Nakhchivani, the world-renowned architect of the 12th century, founder of the Nakhchivan school of architecture, who devoted his life and intellect to his people and nation.
Throughout the six months of the exhibition, various conferences, seminars, and meetings related to architecture will also be held.