Mətbuat şərhi 22 yanvar 2024
2024-cü ilin 16-17 yanvar tarixlərində Azərbaycan Respublikasının San Marino Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəşad Aslanov San Marino Respublikasına səfər edib. Səfər çərçivəsində səfir San Marinonun xarici işlər, beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlıq və telekommunikasiya naziri (Dövlət katibi) Luka Bekkari, əmək və enerji naziri (Dövlət katibi) Teodoro Lonfernini və ATƏT-in Parlament Assambleyasında San Marino nümayəndə heyətinin rəhbəri Oskar Mina və sözügedən nümayəndə heyətinin üzvü Mişele Muratori ilə görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı səfir R.Aslanov Azərbaycan və San Marino arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən iqtisadi, enerji, mədəniyyət, turizm, təhsil, parlamentlərarası əməkdaşlıq və s. sahələr üzrə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün geniş imkanların olduğunu bildirib. Həmçinin, R. Aslanov ikitərəfli əlaqələrlə yanaşı regional və beynəlxalq məsələlərə dair Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb və səfərlər mübadiləsinin önəmini vurğulayıb. Azərbaycan ilə Ermənistan arasında normallaşma prosesinin cari vəziyyəti, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə minalardan təmizləmə, bərpa-quruculuq işləri, o cümlədən Azərbaycanın 2024-cü ildə COP29 kimi böyük tədbirə ev sahibliyi edəcəyi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qarşı tərəf də Azərbaycanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını, iki ölkənin Parlamentlərində dostluq qruplarının yaradılmasının münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini bildirib və COP29 kimi mühüm tədbirə ev sahibliyi etdiyi üçün Azərbaycana təbriklərini ünvanlayıb.

Ambassador of Azerbaijan visited the Republic of San Marino
On January 16-17, 2024, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of San Marino, Rashad Aslanov, visited the Republic of San Marino. Within the framework of the visit, Ambassador had meetings with the Minister of Foreign Affairs, International Economic Cooperation and Telecommunications (Secretary of State) of San Marino Luca Beccari, Minister of Labor and Energy (Secretary of State) Teodoro Lonfernini, and the head of the delegation of San Marino at the OSCE Parliamentary Assembly, Oscar Mina, and the member of the delegation, Michele Muratori.
During the meetings, Ambassador R. Aslanov discussed cooperation between Azerbaijan and San Marino in various fields, including economic, energy, culture, tourism, education, inter-parliamentary collaboration and etc. He said that there are wide opportunities for the development of bilateral relations in the mentioned fields. Also, R. Aslanov drew attention to the importance of conducting political consultations between the Ministries of Foreign Affairs on regional and international issues along with bilateral relations and emphasized the importance of mutual visits. Detailed information was provided on the current state of the normalization process between Azerbaijan and Armenia, demining, restoration and construction works in the liberated territories, as well as the fact that Azerbaijan will host a major event such as COP29 in 2024.
The counterparts also said that they are interested in reinforcing relations with Azerbaijan. They emphasized that the creation of friendship groups in the Parliaments of the two countries will make an important contribution to the development of the bilateral relations, and congratulated Azerbaijan for hosting such an important event as COP29.