ADA və Bolonya universitetlərinin “Dayanıqlı bağçılıq sistemləri” mövzusundakı birgə sertifikat proqramı “MacFrut” sərgisində
İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsi çərçivəsində ADA və Bolonya universitetlərinin əməkdaşlığı, “MacFrut” Akademiyasının dəstəyi ilə baş tutan “Dayanıqlı bağçılıq sistemləri” mövzusundakı birgə sertifikat proqramının son modulu keçirilib. Bu məqsədlə proqramın iştirakçıları mayın 6-da Bolonyaya səfər ediblər. Bolonya Universitetində başlayan proqramın sonuncu modulu Rimini şəhərində keçirilən və Avropanın bağçılıq üzrə ən böyük sərgilərindən olan “MacFrut”da mayın 10-dək davam edəcək.
İştirakçılar sərgidə müvafiq sektordakı son tendensiyalar, yeni nəsil texnologiyalar və ixtisaslaşmış şirkətlər ilə tanışlıq imkanı qazanır, bu sahədə hazırda aparılmaqda olan tədqiqat və eksperimentlər barədə çoxsaylı seminarlarda iştirak edirlər.
Qeyd edək ki, ölkəmiz “MacFrut” sərgisində ilk dəfə təmsil edilir. AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə “Made in Azerbaijan” mövzusunda hazırlanan pavilyonda ölkəmizdə istehsal olunan meyvə, tərəvəz, ədviyyat və qablaşdırılmış qida məhsulları ixrac edən yerli şirkətlər, o cümlədən qida-dəyər zəncirinin formalaşmasında rol oynayan bəzi qurumlar təmsil olunurlar. ADA Universitetinin yeni təsis edilən Kənd təsərrüfatı və qida elmi fakültəsi də həmin pavilyonda yer alıb. Ölkəmizin bu sərgidə təmsili barədə qərar isə “MacFrut” sərgisinin prezidenti Renzo Piraçininin 2023-cü ildə ADA Universitetinə gəlişi çərçivəsində AZPROMO, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və digər dövlət qurumları ilə görüşləri zamanı verilib.
Sərginin açılış günü sertifikat proqramının iştirakçıları Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Rəşad Aslanovla birgə Azərbaycan pavilyonunda olublar.
Xatırladaq ki, “MacFrut” sərgisi “Dayanıqlı bağçılıq sistemləri” üzrə birgə sertifikat proqramının tərəfdaşıdır. Bu tərəfdaşlığın nümunəsi olaraq cari ildə Bakı modulu çərçivəsində İtaliya-Azərbaycan Bağçılıq sərgisi təşkil edilib və burada ona yaxın italyan şirkət təmsil olunub.
Sözügedən sertifikat proqramı Azərbaycanın və İtaliyanın kənd təsərrüfatı və qida sektorunda fəaliyyət göstərən tərəfdaşları arasında dialoq platforması rolunu oynayır. Proqram boyunca iştirakçılar bağçılıq və əkinçilik üzrə laboratoriyalara, eksperimental əkin sahələrinə və bağlara səfərlər ediblər, bu sahədə qabaqcıl təcrübə və yeni elmi praktika ilə tanış olublar.

ADA and Bologna Universities' Joint Certificate Program on "Sustainable Gardening Systems" at the "MacFrut" Exhibition
Within the framework of the Italy-Azerbaijan University project, the final module of the joint certificate program on "Sustainable Gardening Systems" organized by ADA and Bologna Universities with the support of the "MacFrut" Academy has been held. For this purpose, the program participants visited Bologna on May 6. The program, which started at Bologna University, will continue until May 10 in Rimini, where "MacFrut", one of the largest horticultural exhibitions in Europe, is being held.
Participants have the opportunity to get acquainted with the latest trends, new generation technologies and specialized companies in the relevant sector, and participate in numerous seminars on research and experiments currently being carried out in this field.
It should be noted that our country is represented for the first time at the "MacFrut" exhibition. Domestic companies exporting fruits, vegetables, spices and packaged food products produced in our country, as well as some institutions playing a role in the formation of the food value chain, are represented in the pavilion prepared under the "Made in Azerbaijan" theme by AZPROMO. ADA University's newly established Faculty of Agriculture and Food Sciences is also represented in the pavilion. The decision to represent our country at this exhibition was made during the meetings of AZPROMO, the Ministry of Agriculture and other state bodies with the President of the "MacFrut" exhibition Renzo Piraccini during his visit to ADA University in 2023.
On the opening day of the exhibition, the participants of the certificate program were together with Azerbaijan's Ambassador to Italy Rashad Aslanov at the Azerbaijan pavilion.
It should be recalled that the "MacFrut" exhibition is a partner of the joint certificate program on "Sustainable Gardening Systems". As an example of this partnership, the Italy-Azerbaijan Gardening Exhibition was organized within the framework of the Baku module this year, where about 10 Italian companies were represented.
The aforementioned certificate program serves as a dialogue platform between partners operating in the agricultural and food sectors of Azerbaijan and Italy. Throughout the program, participants visited gardening and farming laboratories, experimental fields and gardens, and got acquainted with advanced experience and new scientific practices in this field.