Mətbuat şərhi 28 iyun 2024
ADA Universiteti (Azərbaycan) və Luiss Guido Carli Universiteti (İtaliya) arasında imzalanan akademik razılaşmadan 2 il sonra, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin reallaşdırılması çərçivəsində, Qlobal İdarəetmə və Siyasət (GMAP) ikili diplomlu magistr proqramının ilk tələbə qrupu Romaya səfər etmişdilər. Tələbələr 2025-ci ildə İtaliya-Azərbaycan Universiteti layihəsinin ilk məzunları olacaq və mərasim Luiss kampusunda keçiriləcəkdir.
ADA Universiteti və Azad Beynəlxalq Sosial Elmlər Universiteti, Luiss Universiteti və Luiss Biznes Məktəbində Marketinq və Rəqəmli sahə üzrə təcrübəli professor Marko Françesko Mazunun rəhbərliyi ilə xüsusi bir Yay proqramı hazırlanmışdır. Xüsusilə, Azərbaycanlı tələbələr və onların professorları üçün nəzərdə tutulmuş bu proqram tədris ilə əlaqəli sahələrdə ixtisaslaşdırılmış təlim, mühazirələr, görüşlər və aparıcı İtalyan şirkətlərinə səfərləri ehtiva etmişdir. Məqsəd: milli bacarığın biliklərini artırmaq və inkişaf etdirmək və inteqrasiya olunmuş mühazirəçilər və mütəxəssislər qrupunun töhfəsi ilə "Made in Azerbaijan" konsepsiyasını inkişaf etdirməkdir.
İntensiv üç həftəlik tədris və praktiki təcrübə 28 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Səfirliyində keçirilən tədbir ilə sona çatmışdır. Tədbirdə GMAP ikili dərəcəli magistr kursunun həmdirektoru professor Silviya Dello Russo və "Beynəlxalq İdarəetmə - Made in Italy" Yay Proqramının direktoru Marko Françesko Mazzù iştirak etmişdilər. Həmçinin, Azərbaycana yeni təyin olunmuş İtaliyanın səfiri Luka Di Gianfrançesko da tədbirə qatılmışdır.
Tədris metodologiyaları və baxışları uyğunlaşdırmaq, əldə olunan bilik və bacarıqları təkmilləşdirmək məqsədilə tələbə, professor və elmi müşavirlərin mübadiləsi gələcək aylarda da davam edəcəkdir.
Azərbaycan Respublikasının səfiri Rəşad Aslanov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Azərbaycan və İtaliya arasında strateji əməkdaşlıq çərçivəsində akademik layihənin əhəmiyyətini vurğulamış və bu əməkdaşlığın çoxsaylı və davamlı ikitərəfli səfərlərlə təsdiq edilən maksimum inkişaf səviyyəsinə çatdığını vurğulamışdır. LUISS Universitetinin Beynəlxalqlaşdırma üzrə prorektoru professor Raffaele Marchetti isə bildirmişdir ki, İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təcrübəsi artıq digər ölkələr üçün nümunə olan qabaqcıl ikitərəfli əməkdaşlıq yolunu qeyd edir. O, bu təcrübənin daha da inkişaf edəcəyinə və uzunmüddətli səmərəli əməkdaşlığın əsasını qoymağa kömək edəcəyinə ümid etdiyini bildirərək, hər iki ölkədə idarəedici sinfin yetişdirilməsinin əslində ortaq gələcəyi layihələşdirmək üçün ən yaxşı yol olduğunu söyləmişdir.
İtaliyanın səfiri Luka Di Gianfrançesko və ADA Universitetindən Aynura Hüseynova da iştirakçılara xoş arzularını çatdırmışdılar.
Azərbaycan və İtaliya arasında elmi əməkdaşlıq həqiqətən də böyük dinamika dövrünü yaşayır. Bu dinamizm, 2022-ci il sentyabrın 1-də baş tutmuş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev və Luiss Guido Carli Universiteti, Roma Sapienza Universiteti, Turin Politexnik Universiteti, Alma Mater Studiorum - Bolonya Universiteti və Milan Politexnik Universiteti kimi 5 aparıcı İtaliya universitetinin rəhbərlərinin iştirakı ilə İtaliya-Azərbaycan Universiteti haqqında müqavilələrin mübadiləsindən təxminən 2 il sonra daha da güclənir.

1st Azerbaijani students arrive in Rome for Luiss – ADA Master Course
2 years after the signing of the academic agreement between ADA University (Azerbaijan) and Luiss Guido Carli University (Italy), within the framework of the realisation of the Italy-Azerbaijan University, the first group of students of the GMAP (Global Management and Politics) double degree master's programme arrived in Rome. They will be the first graduates of the Italy-Azerbaijan University project in 2025 and the ceremony will take place at the Luiss campus.
Within this path, the ADA University and the Free International University of Social Studies, have developed, under the direction of Marco Francesco Mazzù, Professor of Practice, Marketing & Digital, Luiss University and Luiss Business School, an exclusive Summer programme, designed specifically for Azerbaijani students and some of their professors, with specialized training in areas of relevance to the sector being studied, with a full agenda of lectures, meetings and guided visits to major Italian companies. The objective: to enhance and transmit the know-how of national excellence across the border and to develop, with the contribution of an integrated pool of lecturers and experts, the “Made in Azerbaijan” concept.
The intense three-week study and field experience ended with a ceremony at the Embassy of the Republic of Azerbaijan on the evening of 28 June, in the presence of Professors Silvia Dello Russo, co-director of the GMAP double degree master course, and Marco Francesco Mazzù, Director of the Summer Programme “International Management - Made in Italy”. Also the new Italian Ambassador to Azerbaijan, H.E. Luca Di Gianfrancesco attended the occasion.
The mobility of students, professors and academic advisors will continue in the coming months, with the aim of harmonizing the vision and teaching methodology and perfecting the tools and knowledge acquired.
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan Rashad Aslanov, speaking in his greetings to the participants, highlighted the importance of the academic project within the framework of the strategic cooperation between Azerbaijan and Italy, which has reached a level of maximum development, as confirmed by the numerous and continuous bilateral visits. Professor Raffaele Marchetti, Luiss' Pro-Rector for Internationalisation, said: “The experience of the Italy-Azerbaijan University is marking a path of advanced bilateral cooperation that is already a reference for other nations. We hope that it can grow further and help lay the foundations for fruitful long-term cooperation. Having a ruling class formed in both countries is, in fact, the best way to design a common future”.
Italian Ambassador Luca Di Gianfrancesco and Aynura Huseynova from ADA University also brought their greetings and good wishes.
Academic cooperation between Azerbaijan and Italy is indeed experiencing a moment of great dynamism, almost 2 years after the exchange of the agreements on the Italy-Azerbaijan University, which took place on September 1, 2022, in the presence of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, together with the Rector of ADA University, Hafiz Pashayev, and the heads of the 5 major Italian universities involved: Luiss Guido Carli University, Sapienza University of Rome, Turin Polytechnic, Alma Mater Studiorum - University of Bologna, and Milan Polytechnic.