Prezidentin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bəyanatı
Müdafiə nazirliyi tərəfindən məlumat verildiyi kimi, 27 sentyabr 2020-ci ildə saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx şəkildə yaşayan mülki insanları və obyektləri atəşə tutması qəsdən və hədəflənmiş şəkildə həyata keçirilmişdir.
Mülki əhali və hərbi qulluqçular arasında həlak olan və yaralananlar barəsində məlumatlar vardır. Çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəymişdir.
Ermənistan silahlı qüvvələri cəbhəboyu zonada yerləşən mövqelərimizi və yaşayış məntəqələrini intensiv surətdə atəşə tutmaqda davam edir.
Ermənistanın yaşayış məntəqələrini, mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə konvensiyalarının kobud surətdə pozulmasıdır. Mülki insanların hədəfə alınması Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş hazırlığına daxil edilmiş taktikadır və onun ən bariz nümunəsi 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş Xocalı soyqırımıdır.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Ordusunun mövqelərinə zərbələrin endirilməsi, mülki insanların və obyektlərin iriçaplı silahlardan atəşə tutulması beynəlxalq hüquqa əsasən Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü və güc tətbiq etmək aktıdır.
Azərbaycan Respublikası silahlı qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısının alınması, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri əks-həmlə tədbirlərini həyata keçirir.
Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın yeni təcavüz aktı həyata keçirməyə və müharibəyə hazırlaşdığı barədə dəfələrlə xəbərdarlıq etmişdi.
Azərbaycan dəfələrlə bəyan etmişdi ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzü, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regional sülh və sabitlik üçün əsas təhlükədir.
BMT Baş Assambleyasının 75-ci sessiyasının ümumi debatlarının keçirildiyi, dünyanın COVİD-19 pandemiyasına qarşı mübarizə apardığı şəraitdə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyi növbəti hərbi avantüra və təxribata əl atmışdır. Ermənistan rəhbərliyi bu əməlləri ilə beynəlxalq hüquqa, BMT Nizamnaməsinə və beynəlxalq ictimaiyyətə hörmətsizliyini bir daha nümayiş etdirir.
Yaranmış vəziyyətə və hadisələrin gələcək inkişafına görə bütün məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Statement by Hikmet Hajiyev, the Assistant to the President, Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan
As it has already been reported by the Ministry of Defense, around 06:00 hours, on 27 September 2020, the armed of forces of Armenia have blatantly violated the ceasefire regime and, using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery have launched an intensive attack on the positions of the armed forces of Azerbaijan along the frontline, as well as the villages of Qapanli of Terter district, Chiragli and Orta Garavend of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbeyli of Fizuli district and Jojuq Merjanli of Jabrayil district.
The bombardment of densely populated civilian areas and installations situated along the front line by Armenia's armed forces has been deliberate and targeted.
There are reports of dead and wounded among civilians and military servicemen. Extensive damage has been inflicted on many homes and civilian infrastructure.
The armed forces of Armenia continue with the bombardment of our positions and residential areas along the frontline.
Armenia's deliberate targeting of residential areas and the civilians is a gross violation of the international humanitarian law, including the Geneva Convention of 1949. Targeting the civilian population is a tactic incorporated in the combat training of Armenia's armed forces, and the Khojaly genocide perpetrated in February 1992 has been a vivid testimony to that.
According to the international law, Armenian armed forces' strikes against the positions of Azerbaijan's army, against the civilians and civilian infrastructure, with the use of large-caliber weapons, are Armenia's yet another military aggression and an act of the use of force against Azerbaijan.
The armed forces of the Republic of Azerbaijan are undertaking necessary counter-offensive measures to prevent Armenia's another military aggression and ensure the security of the civilian population.
Azerbaijan has issued repeated warnings to the international community that Armenia is preparing for a new act of aggression and war.
Azerbaijan has repeatedly stated that Armenia's ongoing military aggression against Azerbaijan and the presence of the armed forces of Armenia in Azerbaijan's occupied territories have remained a significant threat to regional peace and security.
With the General Debate at the UN General Assembly's 75th Session underway and the world fighting the COVID-19 pandemic, Armenia's political-military leadership has resorted to another military adventure and a provocation. By doing so, Armenia's leadership demonstrated once again a flagrant disregard for the international law, UN Charter and the international community.
The responsibility for the present situation and future developments lie squarely with Armenia's political-military leadership.