31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
31 mart, 1918-ci ildə ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş qanlı qırğının qurbanlarının xatirəsinin anıldığı Azərbaycanlıların Soyqırımı günüdür.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən Bakı şəhərində, habelə Bakı quberniyasına daxil olan digər şəhər və qəzalarda xüsusi qəddarlıqla kütləvi qırğınlar törədilib və on minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib. Rusiya bolşeviklərinin rəhbəri Vladimir Lenin tərəfindən Qafqazın Fövqəladə Komissarı təyin edilən, etnik erməni olan Stepan Şaumyan etiraf edirdi ki, Azərbaycanlılara qarşı olan qırğınlarda Bakı Sovetinin 6000 və Daşnaksutyun partiyasının 4000 silahlı əsgəri iştirak edib.[1]
Azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırım Bakı ilə yanaşı, Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və Qars bölgələrini də əhatə etdi. 1918-ci ilin ilk beş ayı ərzində təkcə Qubada xüsusi vəhşiliklə 16.000-dən artıq insan öldürüldü, 167 kənd məhv edildi. Bu kəndlərdən 35-i yer üzündən silinib. Ermənilər həmçinin, Qubada yaşayan yerli yəhudi və ləzgilərə qarşı qətliam törətdilər. Quba rayonu ərazisində 2007-ci ildə aşkar olunmuş kütləvi məzarlıq ermənilərin törətdiyi qeyri-insani əməllərin əyani sübutunu təşkil edir.
1918-ci ilin mart qırğınları radikal millətçi ermənilərin azərbaycanlılara qarşı irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasəti əsasında əvəlcədən hazırlanmış və qəddarcasına həyata keçirilən siyasəti idi.
Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün yad edilməsi keçmişdə və hal-hazırda azərbaycanlıların qırğın və etnik təmizləmələrə məruz qalması barədə dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılmasında mühüm rol oynayır.
1980-ci illərin sonlarından etibarən Azərbaycana qarşı müharibəyə başlayaraq ölkəmizin ərazilərini işğal edən, Ermənistanda və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yüz minlərlə azərbaycanlının etnik təmizləməsini həyata keçirən, çoxsaylı hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayət, eləcə də 1992-ci ilin fevralında Xocalı soyqırımı da daxil olmaqla, soyqırım aktları törədən Ermənistan mart qırğınını xatırladan siyasətini davam etdirir.
Mart qırğınının günahsız qurbanlarının xatirəsini anır, Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım, bəşəriyyət əleyhinə cinayət, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləməyə əsaslanan məqsədyönlü və davam edən siyasətini kəskin şəkildə pisləyir və bu qəbildən olan qeyri-insani cinayətlərin qarşısının alınması üçün Ermənistanın cəzasızlığına son qoyulmasının vacibliyini bir daha vurğulayırıq.

In March-April 1918, massacres were committed in the city of Baku and other towns and districts of the Baku Province by the Armenian dashnak - bolshevik armed groups operating under the mandate of the Baku Council (Baku Soviet), and tens of thousands of civilians were killed only for their ethnic and religious affiliation. Stepan Shaumian, an ethnic Armenian appointed as the Commissar Extraordinary for the Caucasus by the head of the Russian Bolsheviks - Vladimir Lenin, admitted that 6,000 armed soldiers of
the Baku Soviet and 4,000 from the Dashnaksutyun party participated in the massacres against the Azerbaijani people.[1]
The genocide carried out against the Azerbaijanis along with Baku covered also Shamakhi, Guba, Iravan, Zangezur, Garabagh, Nakhchivan and Kars regions.  During the first five months of 1918, more than 16,000 people were murdered with utmost cruelty in Guba province alone; a total of 167 villages were destroyed, 35 of which do not exist to this day. The Armenians also slaughtered local Jews and Lezghis living in Guba. Mass graves discovered in Guba region in 2007 constitute a clear evidence of the inhumane acts committed by Armenians.
However, this process had been suspended after the demise of the Azerbaijan Democratic Republic, full investigation of the tragic events and its political-legal assessment had been prevented. Only after 80 years – on March 26, 1998 the adequate political assessment was given to these horrific events by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On the Genocide of Azerbaijanis", signed by National Leader Heydar Aliyev and 31 March was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis.
Since late 1980s, unleashing the war against Azerbaijan and occupying its territories, Armenia continued the policy reminiscent of March Massacre by carrying out ethnic cleansing of hundreds of thousands of Azerbaijanis in Armenia and in the seized lands of Azerbaijan and committing numerous war crimes, crimes against humanity, and acts of genocide, including Khojaly Genocide of February 1992.
While remembering the innocent victims of March tragedy, we strongly condemn the deliberate and continued policy of genocide, crimes against humanity, racial discrimination and ethnic cleansing by Armenia against the people of Azerbaijan and reiterate the importance of ceasing impunity of Armenia to prevent occurrence of such inhumane crimes.