Azərbaycanın Qubadlı rayonunun işğalının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin açıqlaması
31 avqust 1993-cü il tarixində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzünün davamı olaraq, Azərbaycana mənsub keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin hüdudlarından kənar yerləşən Qubadlı rayonu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub.
Ərazisi 802 kv. km və 1993-cü il üçün əhalisi 30 minə yaxın olan, 1 şəhər və 93 kənddən ibarət Qubadlı rayonunun işğalı zamanı 192 nəfər soydaşımız şəhid olub, 238 nəfər yaralanıb, 49 nəfər isə girov götürülərək işgəncələrə məruz qalıb. İşğalçılar tərəfindən rayon sakinlərinə qarşı kütləvi etnik təmizləmə həyata keşirilib, dövlət və özəl mülkiyyət obyektləri talan edilib. Onların arasında 7278 fərdi ev və mənzil, 64 inzibati bina, 148 sosial obyekt, 161 mədəniyyət obyekti, o cümlədən 3 muzey və 50-dən artıq tarixi abidə var idi. Hal-hazırda Qubadlı rayonunun təqribən 41 minlik əhalisi əsasən Sumqayıt şəhəri olmaqla, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində məskunlaşır.
Digər işğal edilmiş ərazilərdə olduğu kimi, Qubadlı rayonu ərazisində də Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəni irsin talan edilməsi, saxtalaşdırılması, vandalizmə məruz qoyulması və xarakterik xüsusiyyətlərinin dəyişdirilməsi həyata keçirilir. Onların arasında son tunc - erkən dəmir dövrünə aid Qubadlı şəhərinin qədim hissəsində yaşayış məkanı, Əliquluuşağı kəndindəki iki qala və Muradxanlı kəndindəki qala, Başarat kəndindəki Orta əsrlərə aid Qafqaz alban məbədi, Qayalı kəndinə yaxın Yazı düzündəki XIV əsrə aid qəbristanlıq və Cavanşir türbəsi, Dəmirçilər kəndindəki XIII-XIV əsrlərə aid iki türbə, müxtəlif kəndlərdə olan çoxlu sayda məscidlər, Qubadlı Tarix müzeyində saxlanılmış 3 min eksponat və sair abidələr dağıntılara və talana məruz qalıb.
Ermənistan Respublikası Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, Qubadlı rayonunda coğrafi adların dəyişdirilməsi, oradakı mülkiyyətin talan edilməsi və erməni əsilli şəxslərin məskunlaşmasına yönəldilən cəhdlər kimi qeyri-qanuni əməllərini davam etdirir. Bu baxımdan Tufenkyan Fondu tərəfindən Suriyadan olan ermənilərin Qubadlı rayonunun Xanlıq kəndində yerləşdirilməsi buna bariz misaldır.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qubadlının işğalından sonra qəbul edilmiş 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrində Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğalı kəskin şəkildə pislənilib və Azərbaycanın cənub sərhədləri boyunca humanitar fəlakətin yaranması və çoxlu sayda mülki insanın didərgin düşməsinə münasibətində ciddi narahatlıq ifadə olunub. Hər iki qətnamədə “Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993) və 853 (1993) qətnamələrinin icrası məqsədilə təxirəsalınmaz addımlara dair uyğunlaşdırılmış vaxt cədvəli”nə müvafiq olaraq işğalçı qüvvələrin birtərəfli qaydada çıxarılması tələb olunub. Lakin Ermənistan bu günədək həmin tələblərə əməl etməkdən yayınır.
Hərçənd ki, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verə bilməz. Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması və işğala əsaslanan status-kvonun dəyişdirilməsi münaqişənin siyasi həlli və hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün imkanlar aça və davamlı sülhün təmin olunmasına töhfə verə bilər.
Azərbaycan tərəfi münaqişənin tezliklə həlli istiqamətində səylərin artırılmasını dəstəkləyərək beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini və vətəndaşlarının pozulmuş hüquqlarını bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır.

Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the 25th anniversary of the occupation of the Gubadly district of Azerbaijan
On August 31, 1993, as a continuation of the military aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, the Gubadly district, located outside the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region of Azerbaijan, was occupied by the armed forces of Armenia.
During the occupation of the Gubadly district with an area of 802 sq. km. and a population of about 30,000 inhabitants living in 1 town and 93 villages as for 1993, 192 people were killed, 238 were injured and 49 were tortured and taken hostage. The residents of Gubadly were subjected to total ethnic cleansing and the state and private property were plundered. Among them, there were 7278 individual houses and apartments, 64 administrative buildings, 148 social facilities, 161 cultural facilities, including 3 museums and more than 50 historical monuments. Currently, around 41,000 residents of the Gubadly district live in Sumgayit and other regions of Azerbaijan as IDPs.
As in other occupied territories, in the Gubadly district as well, Armenia carries out the policy to plunder, falsify, vandalize and change the characteristics of cultural-historic heritage of Azerbaijani people. In this regard, the archaeological site of the residential area in the ancient part of Gubadly town, two castles in the village of Aliguluushaghy and the castle in Muradkhanly village of the Late Bronze-Early Iron Ages, the medieval Caucasian Albanian temple in the village of Basharat, the 14th century cemetery and Javanshir tomb in Yazy field near the village of Gayaly, two tombs of 13-14th centuries in the village of Damirchilar, numerous mosques in different villages, Gubadly Museum of History with three thousand exhibits and other monuments have been subject to destruction and looting.
The Republic of Armenia, grossly violating the obligations under the Geneva Conventions, continues to commit such unlawful acts as the change of geographical names in the Gubadly district, the looting of property there and settling the persons of Armenian origin. To this end, the settlement of the Armenians from Syria in Khanlyg village of the Gubadly district carried out by the Tufenkian Foundation is a vivid example.
The United Nation’s Security Council resolution 884 city of Horadiz of the Republic of Azerbaijan and expressed serious concern over the humanitarian emergency on Azerbaijan’s southern frontier, including the city of Horadiz, and the expulsion of a large number of civilians from their places of permanent residence. The resolution demanded the withdrawal of the occupation forces unilaterally from the city of Horadiz and other occupied territories of Azerbaijan in accordance with the "Adjusted timetable of urgent steps to implement Security Council resolutions 822 (1993) and 853 (1993)". Although the UN Security Council resolutions contain an unequivocal demand for the withdrawal of the occupation forces, Armenia has not complied with these demands
In the resolutions 874 (1993) and 884 (1993) adopted by the United Nations Security Council after the occupation of Gubadly, strongly condemned the occupation of the territories of the Republic of Azerbaijan and expressed serious concern over the humanitarian emergency on Azerbaijan’s southern frontier, and the expulsion of a large number of civilians from their places of permanent residence. Both resolutions demanded the withdrawal of the occupation forces unilaterally from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the "Adjusted timetable of urgent steps to implement Security Council resolutions 822 (1993) and 853 (1993)". However, Armenia refrains from implementing the demands of UNSCR.
The occupation of Azerbaijani territories can never lead to political results pursued by Armenia. Only the withdrawal of the Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan and the change the status quo of occupation can open the way for a political settlement of the conflict, comprehensive regional cooperation and contribute to ensuring sustainable peace.
The Azerbaijani side, supporting the intensification of international efforts for soonest resolution of the conflict, retains the right to restore its territorial integrity and sovereignty within the internationally recognized borders and the violated rights of its citizens.