Görüşdə nazirlər bu il Azərbaycan və İtaliya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25-ci ildönümünün qeyd edildiyini bildirərək, bu illər ərzində bütün sahələrdə hərtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsindən məmnunluq ifadə etdilər.
Nazir Angelino Alfano Azərbaycanın çox önəmli və etibarlı tərəfdaş olduğunu, yüksək səviyyəli siyasi dialoqun mövcudluğunu, əlaqələrin strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi. Həmçinin A.Alfano enerji sektorunda əlaqələrin vacibliyi, TAP layihəsinin əhəmiyyətini qeyd edərək, iqtisadi əlaqələrin digər sektorlarda dərinləşdirilməsi istiqamətində geniş imkanların olduğunui vurğuladı.
Nazir Məmmədyarov iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin mövcudluğunu, bunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2014-ci ildə İtaliyaya səfəri vaxtı qəbul edilmiş birgə bəyannamədə təsbit olunduğunu, İtaliyanın ölkəmizin Avropa İttifaqında ən iri ticarət tərəfdaşı olduğunu, enerji sektorunda geniş əməkdaşlığın mövcudluğunu, humanitar sahədə əlaqələrin, xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
O, Cənubi Qaz Dəhlizi və onun vacib hissələri ilə TANAP və TAP layihələrinin əhəmiyyətini diqqətə çəkdi. Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri haqqında məlumat verərək bu istiqamətdə əməkdaşlığın əlverişli perspektivlər vəd etdiyini dedi.
Elmar Məmmədyarov həmkarına Azərbaycan-Avropa İttifaqı əməkdaşlığı və strateji tərəfdaşlıq sazişi üzrə danışıqlar barədə məlumat verdi. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-nin dövlətlərin suverenliyi, müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı kimi təməl prinsiplərə sadiqliyinin bütün münaqişələrə münasibətdə vahid və birmənalı şəkildə ifadə olunmasının vacibliyini vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Angelino Alfano, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic
At the meeting, Ministers noted that 25 years anniversary of establishment diplomatic relations between Azerbaijan and Italy is celebrated this year and they jointly expressed their satisfaction on development of comprehensive cooperation in all the fields in those years.
Characterizing Azerbaijan as a critical and reliable partner and calling relations with Azerbaijan strategic, Minister Angelino Alfano talked about the high level political dialogue between the two countries. Furthermore, A.Alfano mentioned the importance of relations in the field of energy and significance of TAP project. Adding that there is a wide range of opportunities in deepening economic relations along other sectors.
Minister Mammadyarov said that Azerbaijan and Italy enjoy strategic partnership relations, as it was enshrined in the Joint Statement adopted within the visit of the President of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to Italy in 2014. E.Mammadyarov underlined that Italy is the biggest trade partner of Azerbaijan in the European Union. He also stressed that the relations in the sphere of humanitarian field is crucial and talked about the importance of activities being done by Heydar Aliyev Foundation.
E.Mammadyarov put special stress on Southern Gas Corridor and TANAP and TAP projects as its crucial components.. He also gave information on North-South and East-West transport corridors and praised the promising cooperation in this direction as mutually beneficial.
Furthermore, E.Mammadyarov briefed his counterpart about the current status of Azerbaijan-European Union cooperation and negotiation process on strategic partnership agreement.